Nadtlenek wodoru usuwa pleśń i plamy, można go również stosować na kwiaty w pomieszczeniach

Nadtlenek wodoru, zwany potocznie tlenem lub po prostu nadtlenkiem, znajduje się zapewne w domowej apteczce każdego człowieka jako pierwsza pomoc przy oczyszczaniu i dezynfekcji drobnych urazów. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, że ​​poza korzyściami zdrowotnymi może mieć także szereg innych ciekawych zastosowań w domu czy ogrodzie. Przypomnijmy niektóre.

została odkryta w 1818 roku, jest to woda z dodatkowym atomem tlenu. Tlen od kilku pokoleń jest podstawą każdej domowej apteczki, służy głównie do czyszczenia i dezynfekcji otarć oraz skaleczeń powierzchniowych. Tlen dostępny jest w wielu postaciach, najczęściej stosujemy 3% nadtlenek wodoru.

Nadtlenek wodoru w kuchni

 • Nadtlenek wodoru jest doskonałym bakteriobójcą i właśnie takiego sprzymierzeńca potrzebujemy w walce z zarazkami na desce kuchennej (szczególnie po krojeniu mięsa) i powierzchniach roboczych. Albo wytrzyj najpierw deskę do krojenia ręcznikiem papierowym nasączonym octem, a następnie drugą serwetką zamoczoną w tlenie.

 • Lub w nieprzezroczystej butelce ze sprayem – ekspozycja na światło zmniejsza jego skuteczność, zmieszaj 20 kropli nadtlenku wodoru z około 50 ml przegotowanej zimnej wody i spryskaj powierzchnie robocze. Pozostawić na około 5 minut, następnie wyszorować, spłukać i wysuszyć.

 • Nadtlenek wodoru nadaje się również do zmywarek i to nie tylko wtedy, gdy wydzielają nieprzyjemny zapach. Wystarczy spryskać wszystkie zakamarki i zakamarki mieszaniną 25 kropli tlenu i 50 ml wody, pozostawić na kilka minut, a następnie wytrzeć.

 • Tlen czyści higienicznie Około raz w tygodniu moczymy go przez 10 minut w mieszaninie nadtlenku wodoru i ciepłej wody w proporcji 1:20. Następnie dokładnie płuczemy gąbki i pozostawiamy do wyschnięcia.

 • Nadtlenek usunie ślady przypaleń z garnków i patelni. Zmieszaj nadtlenek wodoru z taką ilością sody oczyszczonej, aby powstała pasta. Natrzyj nim brudną patelnię lub garnek i pozostaw na około 15 minut. Następnie zapieczone lub przypalone pozostałości można wygodnie usunąć szorstką gąbką i odrobiną ciepłej wody.

Nadtlenek wodoru na grzyby

W łazience Przykleja się do spoin i ścian. Wymaga zastosowania silnego środka o działaniu przeciwgrzybiczym: miejsca zaatakowane przez grzyba obficie spryskuje się tlenem. Pozostawić na co najmniej 10 minut, następnie wytrzeć ściany ręcznikiem papierowym, wyszorować fugi starą szczoteczką do zębów. Prawdopodobnie będziemy musieli powtórzyć ten proces kilka razy.

Tlen jako odplamiacz

 • Jeśli znajdziemy na ubraniu plamę niewiadomego pochodzenia, możemy sięgnąć po sprawdzony odplamiacz: zmieszać 1 łyżkę 3% nadtlenku wodoru z odrobiną białej, nieżelowej pasty do zębów. Pastę nacieramy zanieczyszczonym miejscem miękką ściereczką, pozostawiamy na około 20 minut, następnie kilkakrotnie płuczemy tkaninę i wkładamy do pralki. Szczególnie dobrze radzi sobie z plamami po winie, sosie, kawie, herbacie czy.

 • Zamiast pasty do zębów można użyć płynu do mycia naczyń w płynie, mieszanka ta idealnie nadaje się do usuwania plam z dywanu, spryskaj mieszanką zabrudzone miejsce i delikatnie przetrzyj gąbką. Pozostaw na chwilę, a następnie ostrożnie przetrzyj czystą wodą. Osusz dywan bawełnianą szmatką, a następnie ręcznikiem papierowym.

 • Nadtlenek wodoru działa na świeże plamy krwi, na plamę zalej 3% nadtlenku wodoru, spłucz wodą, powtórz czynność i następnie wypierz normalnie.

Nadtlenek chroni rośliny

 • Grzyby i choroby grzybowe mogą zmartwić każdego hodowcę! Aby im zapobiec, do 1 litra przegotowanej lub destylowanej zimnej wody możemy dodać 25 ml nadtlenku wodoru, wlać do opryskiwacza i profilaktycznie spryskać rośliny. Powtarzamy raz na 10 dni.

 • Tlen może wyeliminować niechcianą zgniliznę systemu korzeniowego roślin. Jest łatwy w użyciu, należy wymieszać nadtlenek ze stojącą wodą w stosunku 1:4. Podlewać rośliny mieszanką co dwa tygodnie. Jednocześnie to podlewanie działa jak nawóz.

 • Choroby i szkodniki nie unikają również roślin doniczkowych. Zmieszaj nadtlenek i wodę destylowaną w stosunku 1:5, wlej do opryskiwacza i spryskaj dotknięte liście rośliny ze wszystkich stron. Jeśli chcemy zastosować nadtlenek profilaktycznie, robimy to tylko od wiosny do jesieni.

 • Jeżeli w podłożu pojawi się pleśń, należy przygotować mocniejszy roztwór nadtlenku i wody destylowanej lub zimnej przegotowanej (w proporcji około 1:3) i podlać. Stosujemy go raz w tygodniu aż do jego całkowitego zniknięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *