Jak usunąć plamy krwi: Pomoże zimna woda, sól i soda oczyszczona

Powszechnie wiadomo, że krwi nie da się łatwo usunąć z tekstyliów. Niezależnie od tego, czy plama znajduje się na ubraniu, dywanie czy materacu, zawsze staraj się jak najszybciej oczyścić krew, aby nie wyschła. Istnieją specjalne preparaty, ale co jeśli nie masz ich pod ręką? W takim razie skorzystaj ze sprawdzonej rady babci, która opiera się na zimnej wodzie, lodzie, soli, sodzie oczyszczonej lub tlenie.

  • Podstawą walki z plamami starczymi jest czas, dlatego należy działać jak najszybciej! Jeśli pozwolisz, aby plamy krwi wyschły na tkaninie, bardzo trudno będzie je usunąć. Krew wsiąknie we włókna i trudno będzie się pozbyć plam, gdyż często pozostawia ona niepotrzebnie brązowawe lub żółtawe plamy.
  • Drugim warunkiem skutecznego usunięcia plam krwi jest zimna woda! Gorąca woda powoduje krzepnięcie krwi, przez co wnika ona głębiej we włókna i wtedy pozbycie się brzydkich plam jest prawie niemożliwe. Pierz ubrania zabrudzone krwią w pralce w temperaturze maksymalnie 40°C.

Jak usunąć świeże plamy krwi

Zimna woda

Najpierw spróbuj usunąć plamę strumieniem zimnej wody. Za pomocą lodu natrzyj plamę w miejscu, którego nie można spłukać zimną wodą. Powtarzaj, aż plama zniknie. Następnie wyprać ubranie w letniej wodzie z mydłem lub w pralce w temperaturze maksymalnie 40°C.

lód

Za pomocą lodu natrzyj plamę w miejscu, którego nie można spłukać zimną wodą. Powtarzaj, aż plama zniknie. Na koniec przetrzeć gąbką nasączoną wodą z mydłem.

Sól

Napełnij wiadro lub zlew zimną wodą (można też dodać lód) i solą (garść soli na 5 litrów wody). Zabrudzoną krwią odzież namoczyć w słonej wodzie, należy ją całkowicie zanurzyć i pozostawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Następnie w razie potrzeby spłucz w zimnej wodzie. powtórz jeszcze raz. Następnie wyprać ubranie w letniej wodzie z mydłem lub w pralce w temperaturze maksymalnie 40°C.

Jeśli plama znajduje się w miejscu, którego nie da się umyć (materac, dywan), zmieszaj wodę z solą na gęstą pastę. Wcieraj pastę w plamę za pomocą gąbki zamoczonej w zimnej wodzie. Możesz też zmieszać 2 czubate łyżeczki soli z 200 ml zimnej wody i wlać roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj plamę. Procedurę tę można również zastosować w przypadku tekstyliów, które można prać w pralce.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru, popularnie nazywany tlenem, działa tylko na świeże plamy, które jeszcze nie wyschły. Należy jednak zachować ostrożność podczas obchodzenia się z nadtlenkiem wodoru, może on wybielić tkaninę, dlatego używaj go tylko na jasnych tkaninach.

Rozcieńczyć zimną wodą w stosunku 1:1 (nie bój się pienienia) i nałożyć na zabrudzone miejsce i pozostawić do działania. Przygotuj podkładkę chłonną lub szmatkę, aby wchłonąć nadmiar piany. Powtarzaj procedurę, aż plama krwi całkowicie zniknie. Pozostaw na chwilę, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką. Możesz powtórzyć kilka razy, aż plama zniknie. Na koniec przetrzeć wodą z mydłem lub wyprać w pralce.

Proszek do pieczenia

Zmieszaj około 100 g sody oczyszczonej z 500 ml zimnej wody i nałóż szmatką na zabrudzone krwią miejsce. Pozostaw na około 40 minut. Do usunięcia użyj wilgotnej szmatki. Ta procedura jest idealna do materacy, sof i dywanów.

Możesz też nałożyć na plamy gęstą pastę powstałą poprzez zmieszanie sody oczyszczonej z wodą. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie wytrzeć suchą szmatką lub miękką szczoteczką, w razie potrzeby powtórzyć.

Czyszczenie zaschniętych śladów krwi

Zaschniętą krew nieco trudniej jest usunąć z tkanin, ale nie jest to całkowicie niemożliwe, chociaż proces czyszczenia jest znacznie bardziej uciążliwy, ponieważ krew jest już wbita w tkaninę.

Sól

Namocz tkaninę w zimnej wodzie przynajmniej na jeden dzień. Następnie posyp plamę solą i pozostaw na około 3 godziny. Oczyść mechanicznie zabrudzone miejsce kilka razy i wypierz ubranie w zimnej wodzie. Jeśli plama nadal występuje, powtórz proces kilka razy.

Cytryna i sól

W zaschniętą krew wcieramy połówkę cytryny i posypujemy solą. Pozostaw na około kwadrans, następnie usuń wilgotną szmatką lub spłucz w zimnej wodzie. Powtórz dwa do trzech razy.

Pasta do zębów

Możesz także spróbować białej pasty do zębów. Nałożyć cienką warstwę na zabrudzone miejsce i pozostawić do wyschnięcia. Następnie dokładnie umyj miejsce mydłem i spłucz zimną wodą.

Amoniak

Amoniak można stosować również do tkanin bardziej odpornych, w proporcji około 1 łyżka amoniaku na 100 ml wody. Jednak amoniak zdecydowanie nie nadaje się do czyszczenia delikatnych tkanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *