Jak rozpoznać złoto za pomocą bardzo prostych i niewymagających wysiłku technik

Złoto jest metalem szlachetnym o ogromnej wartości ekonomicznej, do tego stopnia, że ​​w wielu przypadkach ludzie nie inwestują w nic innego niż ten metal, który można uznać za bezpieczną wartość, co jasno pokazuje znaczenie tego metalu.

Kiedy mamy zamiar kupić biżuterię, powinniśmy upewnić się, że jest to prawdziwe złoto. Jeśli kupimy go w renomowanym sklepie jubilerskim, nie będziemy mieli problemu, bo złoto będzie najlepszej jakości, natomiast jeśli kupimy je w innej placówce, ważne jest, aby mieć pewność, że to, co kupujemy, jest złotem, a nie złoto.

To samo dzieje się, gdy kawałek rzekomo wykonany ze złota trafia do nas w formie darowizny lub spadku i chcemy go sprzedać. Zanim to zrobisz, Musimy się upewnić, że to naprawdę jest ten metal, a nie stopale… jak to zrobić?

Pierwsza analiza

Pierwszą analizą, jaką musimy przeprowadzić, aby sprawdzić, czy dana sztuka jest złota, czy nie, jest jej uważna obserwacja. Zazwyczaj sztuki złota mają znak wskazujący na czystość tego albo karaty co jest z tym nie tak.

Jeśli nie znajdziemy wygrawerowanego oznaczenia, które informuje nas, że dana sztuka jest złota, być może była noszona lub jest podróbką. Oko! Fakt, że taka rycina istnieje, nie oznacza w 100% autentyczności egzemplarzapodróbki czasami zawierają również ten grawer, aby oszukać przyszłego kupującego.

Następną kontrolą, którą musimy przeprowadzić, jest to kolor złota jest jednolity i w najbardziej zużytych obszarach nie ma oznak pojawienia się innego koloru metalu.

ugryźć złoto

Bardzo często można zobaczyć zachodnie filmy, w których zastosowano tę metodę do rozpoznawania złotej monety, jednak zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności przy zębach, jeśli chcemy określić, czy dana sztuka jest złota, czy nie w tym systemie.

Stosując tę ​​metodę, Jeśli jest to złoto, metal może wykazywać wgniecenia zębów, ponieważ jest to metal miękkichociaż nie jest to niezawodna metoda, ponieważ istnieją miękkie metale, które mogą zostać dobrze pokryte złotem i oszukać nas.

Próba gęstości

Test gęstości pozwoli nam odświeżyć naszą wiedzę z instytutu i do tego będzie nam potrzebna mała skala, pojemnik milimetrowy i woda. Dzięki tej metodzie Możesz wiedzieć, ile karatów ma sztuka złota które chcemy zweryfikować.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zważyć klejnot, napełnić pojemnik do poziomu 0, zanurzyć złotą sztukę i sprawdzić, jaki poziom zaznaczy po zanurzeniu. W tym przypadku, musisz zobaczyć różnicę istniejący pomiędzy poziomem wody (zero) przed zanurzeniem elementu i poziom po jego zanurzeniu. Teraz, znając wagę w gramach, możesz oblicz gęstość klejnotu.

  • 10-karatowe złoto ma gęstość 11,57 gr/ml.
  • 14-karatowy 13,97 gr/ml.
  • 18-karatowy 15,58 gr/ml.
  • 24-karatowy 19,32 gr/ml.

Ta metoda jest przydatna tylko do sprawdzenia, jaką gęstość ma złoto, a nie do sprawdzenia, czy metal jest w rzeczywistości złotem. Aby to zrobić, należy najpierw sprawdzić, czy dany element jest rzeczywiście wykonany z tego szlachetnego metalu.

Próba magnesu

Chociaż użycie magnesu może wydawać się metodą podstawową, bardzo skuteczne jest sprawdzenie, czy przedmiot, który mamy, jest złoty, może być bardzo pomocny. Czasami może to być materiał żelazowy pozłacany.

Mały magnes może nie być wystarczająco skuteczny, ale do tego trzeba mieć bardzo mocny magnesPodobnie jak te z neodymktóre są najsilniejsze, jakie możemy obecnie znaleźć na rynku.

Jak już wiemy, złoto nie jest metalem magnetycznym i jeśli zbliżymy magnes do przedmiotu, który chcemy sprawdzić, ten się przybliży, co potwierdza, że ​​nie jest to prawdziwe złoto.

Rozpoznaj złoto za pomocą kwas azotowy

Złoto można bardzo łatwo rozpoznać metodą kwasu azotowego. Problemem jest znalezienie tego kwasu, choć nie jest to niemożliwe i nielegalne. Dlatego przy obchodzeniu się z nim trzeba bardzo uważać, dlatego zwykle tak się robi poproś jubilera, aby wykonał ten test z przedmiotem, który chcemy sprawdzić, czy jest złoty, czy nie.

Aby wykonać ten test należy umieścić wycinek w pojemniku ze stali nierdzewnej, zaaplikować kroplę kwasu azotowego i poczekać na reakcję.

  • Na wypadek gdybyś dostał zielony koloroznacza, że ​​element jest wykonany z innego metalu to nie jest złoto lub że jest po prostu pozłacany.
  • Jeśli umieścisz biały kolormożna powiedzieć, że kawałek jest sterling silver i został pokryty złotem.
  • Jeśli kolor, jaki nabędzie element, to złotykawałek Wykonany jest z mosiądzu i posiada złocenie..
  • Jeśli nie nastąpi żadna reakcja, to tak bardzo prawdopodobne, że przyjdzie nam się zmierzyć kawałek prawdziwego złota.

Pocieraj złoto ceramiką

Metoda ta polega na pocieranie złota o kawałek ceramiki bez zeszklić się. W zależności od koloru, jaki analizowany przez nas metal pozostawia na ceramice, może on być złoty lub nie. Jeśli pozostawia czarne ślady, nie jest leczony. z kawałka królewskie złotoale jeśli pozostawia ślady Złoty kolorjest bardzo prawdopodobne, że jest to tzw kawałek prawdziwego złota.

Jak widzieliście są to bardzo proste testy na rozpoznanie złota i ich weryfikacja nie wymaga dużego wysiłku. Dzięki nim będziesz mieć pewność, czy dana sztuka jest prawdziwym złotem, czy nie.

Śledź tematy, które Cię interesują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *