Jak przedłużyć żywotność pralki? Tak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja Twojego urządzenia

Wiele osób skarży się, że urządzenia sprzedawane w ostatnich latach nie wytrzymują tak długo, jak te, które kupiliśmy kilkadziesiąt lat temu. Coś w tym będzie, zwłaszcza przy tańszych liniach modeli, na dożywotnią gwarancję nie można liczyć. Z drugiej strony wielu z nas nie dba o sprzęt AGD w sposób przedłużający jego żywotność.

Pralki nie są tanie. Niestety ich naprawy też nie są tanie i dość często spotykamy się z rekomendacją, że naprawa nie ma sensu, zwłaszcza jeśli do tego doda się koszt dojazdu rzemieślnika i że bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie .

Jednocześnie są ludzie, którzy mają go lub nawet mają od ponad dwudziestu lat – częściowo dlatego, że znaleźli niezawodny egzemplarz, ale prawdopodobnie także dlatego, że dobrze o niego dbają. Ogólnie przyjmuje się, że żywotność pralki wynosi od dwunastu do czternastu lat, pod warunkiem, że będzie ona uruchamiana siedem razy w tygodniu. Czas ten można skrócić, jeśli pierzesz częściej, pierzesz bardzo często duże ilości prania lub bardzo brudnej odzieży, albo masz np. twardą wodę.

Prawdą jest również, że tanie pralki w cenie około pięciu tysięcy nie wytrzymają tak długo, ale nawet wyższa cena może nie gwarantować, że będziesz mieć urządzenie przez wiele dziesięcioleci. Błędem jest jednak sądzić, że wystarczy kupić pralkę, podłączyć ją do prądu i pozwolić jej prać, bo wtedy skraca się jej żywotność.

Wystarczy kilka minut pielęgnacji tu i tam, a możesz zaoszczędzić tysiące koron na przedwczesnym zakupie nowej pralki. Oto dziewięć wskazówek, które pomogą Ci mieć pewność, że to urządzenie gospodarstwa domowego będzie Ci służyć długo po upływie okresu gwarancyjnego.

1. Sprawdź węże

Co kilka miesięcy sprawdzaj je pod kątem pęknięć i wybrzuszeń oraz upewnij się, że złączki dobrze trzymają. Upewnij się także, że jest wystarczająco dużo miejsca na węże, aby zapobiec ich przedwczesnemu wybrzuszeniu i pęknięciu.

2. Nie przeciążaj pralki

Każda pralka ma określony maksymalny wsad, który zazwyczaj nie jest tak duży, jak można w nim upchnąć pranie. Poza tym liczy się nie tylko objętość, sukienki ważą mniej niż dżinsy i tym podobne. Jeśli pralka będzie przeciążona, nie tylko nie wypierze ubrań, ale także ryzykujesz uszkodzeniem silnika. Lepiej jest podzielić pranie na kilka partii.

3. Nie używaj zbyt dużej ilości detergentu

Nadmierna ilość detergentu nie wypierze ubrań lepiej niż zalecana ilość. Nawet jeśli nie masz twardej wody, ilość mniejsza niż zalecana może wystarczyć. Zbyt duża ilość proszku do prania powoduje, że pranie po prostu nie zostanie prawidłowo wyprane w wyniku ocierania się o siebie kawałków w pralce. Jednocześnie to właśnie ten ruch usuwa brud z prania.

4. Wyczyść pralkę

Fajnie, że wiele proszków działa w temperaturze 30 czy 40°C, ale nawet jeśli nie jest to do końca ekologiczne, to od czasu do czasu ustawcie ją wyżej. Wystarczy raz w miesiącu włączyć pralkę w temperaturze 60°C lub nawet w temperaturze 90°C bez ubrań, ale być może z kilkoma kawałkami szmatek do czyszczenia, na przykład kwaskiem cytrynowym lub octem.

5. Wyczyść wnętrze

Wnętrze Twojej pralki może wyglądać na czyste, ale może gromadzić się w nim dużo brudu, zwłaszcza wokół gumowej uszczelki, gdzie lubią gromadzić się brud i małe przedmioty. Usuń je, zanim uszkodzą uszczelkę. Wyczyść także filtr, nawet jeśli masz model, w którym niekoniecznie jest to zalecane, zawsze coś w nim utknie i warto to robić profilaktycznie przynajmniej raz na kwartał.

Podobne artykuły

6. Zostaw drzwi otwarte

Może ci się to nie podobać, ale otwarte drzwi pomagają, ponieważ nie wysychają. Od czasu do czasu wycieraj drzwiczki, szczególnie po bokach, gdzie po zamknięciu opierają się o pralkę.

7. Rozwieś pranie tak szybko, jak to możliwe

Jeśli pranie zostanie pozostawione w pralce, dość szybko zacznie śmierdzieć, a jednocześnie istnieje zwiększone ryzyko, że gdzieś za bębnem zacznie się rozprzestrzeniać pleśń, której będzie trudno się pozbyć.

8. Postaw urządzenie prosto

Jeśli pralka nie znajduje się w pozycji poziomej, istnieje zwiększone ryzyko, że podczas prania się poruszy, choć w innych modelach nie zdarza się to. Jest to wynikiem połączenia niewyważonego urządzenia, obracającego się bębna i wibracji wywołanych cyklem prania i oczywiste jest, że coś takiego powoduje uszkodzenie pralki. Wyreguluj pralkę, korzystając z wysokości nóżek.

9. Rozwiązuj problemy już teraz

Gdy tylko pojawi się mały problem z pralką, nie zwlekaj z rozwiązaniem, lekko luźna gumowa tuleja bębna może doprowadzić do jego uszkodzenia, luźne łożyska w silniku same się nie zatrzymają i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *