Który termometr zmierzyć temperaturę na czole, a który w ustach lub pod pachą?

Do pomiaru temperatury każdego miejsca na ciele stosuje się inny rodzaj termometru.

Termometr na podczerwień zapewnia szybki i dokładny wynik pomiaru.
„Jeśli chcesz zmierzyć temperaturę np. na czole lub w uchu, użyj termometru na podczerwień. Najczęściej pomiar temperatury odbywa się pod pachą” – wyjaśnia farmaceuta Viktor Čaniga z apteki Dr. Maks. Najdokładniejszym pomiarem nazwał ten z odbytu, który służy głównie do pomiaru temperatury u dzieci.

Po wprowadzeniu zakazu stosowania rtęci klasyczne termometry zaczęto napełniać np. alkoholem lub galem. „Nie potrzebują baterii, aby działać. Są dokładne, trwałe, ekologiczne i niedrogie. Można za ich pomocą zmierzyć temperaturę w jamie ustnej, pod pachą czy w odbycie” – wyjaśnił Čaniga. Podkreślił, że temperaturę w jamie ustnej można zmierzyć dopiero pół godziny po wypiciu i jedzeniu.

Temperaturę można również mierzyć za pomocą termometru cyfrowego w tych samych miejscach. „Należy wspomnieć, że termometr cyfrowy jest skalibrowany do pomiaru w odbycie. Jeśli zatem podczas pomiaru temperatury pod pachą zabrzmi sygnał dźwiękowy ogłaszający zakończenie pomiaru, należy przez jakiś czas trzymać go spokojnie pod pachą. Polecam mierzyć przynajmniej przez pięć minut, niezależnie od tego, czy zabrzmiał już sygnał dźwiękowy – opisuje farmaceuta. Termometry cyfrowe przystosowane są także do pomiaru temperatury u dzieci.

Termometr podstawowy to termometr cyfrowy, który mierzy z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. „Mierzy podstawową temperaturę, której niewielki wzrost oznacza, że ​​w organizmie doszło do owulacji” – wyjaśniła Čaniga. Przypomina, że ​​temperaturę podstawową mierzy się albo w jamie ustnej, albo – najczęściej – w pochwie. Dla poprawności wyniku należy zachować tę samą godzinę pomiaru, bezpośrednio po przebudzeniu rano.

Termometr na czoło to cienki pasek zawierający ciekłe kryształy, które zabarwiają się w zależności od zmierzonej temperatury. Według farmaceuty wynik ma jedynie charakter orientacyjny. „To najmniej dokładny pomiar” – zauważył.

Termometr na podczerwień zapewnia szybki i dokładny wynik pomiaru. „Należy zachować zalecaną odległość od mierzonej powierzchni, a jeśli mierzymy temperaturę na czole, to należy upewnić się, że jest ono suche i czyste” – wyjaśnił Čaniga. Przypomniał, że nawet od razu po przybyciu do środowiska, w którym występuje duża różnica temperatur, nie można oczekiwać dokładnego pomiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *