Wyższa trawa lepiej zatrzymuje wilgoć i zapobiega przegrzaniu gleby: zapomnij o częstym i intensywnym koszeniu!

Zmieniające się warunki klimatyczne wymagają także zmiany wielu naszych nawyków. Pielęgnacja ogrodu, w tym pielęgnacja trawnika, nie jest wyjątkiem. Wyższa trawa lepiej zatrzymuje wilgoć, której szczególnie brakuje w środowisku miejskim podczas suchych letnich miesięcy. Lokalnie zapobiega przegrzaniu gleby i łagodzi przegrzanie powietrza. Ministerstwo Środowiska (MŽP) Republiki Słowackiej poinformowało o tym na portalu społecznościowym.

Podczas koszenia usuwane są owady. Do jego śmierci dochodzi także na skutek ograniczenia dostępnych źródeł pożywienia. Owady są także głównym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków. „Ochrona owadów jest obecnie niezwykle ważna, ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach następuje gwałtowny spadek ich liczebności. Zapewnia szereg usług ekosystemowych, od których zależy istnienie większości gatunków, w tym człowieka. MG zwróciło uwagę, że jest to np. zapylanie roślin, zwalczanie szkodników czy określanie stanu środowiska.

Idealny trawnik nie musi być sterylny

Ośrodek radzi, aby nie mieć „sterylnego” trawnika, ale pozostawić miejsce na przypadkowe rośliny. „Prawdą jest, że im większa różnorodność biologiczna roślin, tym większa przestrzeń do życia różnych typów zwierząt” stwierdził. Zwykła kosiarka kosi zarówno trawę, jak i zwierzęta. Według Ministerstwa Środowiska lepszą alternatywą jest kosiarka do wysokiej trawy lub lina stalowa. Najdelikatniejsze koszenie odbywa się ręcznie.

Ministerstwo zaleca ponadto kompostowanie zamiast ściółkowania. „Podczas mulczowania trawy łodygi są cięte na możliwie najmniejsze części i pozostawiane na trawniku. Jednak za pomocą trawy siekasz także wszystkie żywe istoty. Wygodniej jest zebrać trawę i kompostować ją. Będzie wtedy służyć jako nawóz” zbliżony.

Wyższa trawa zapewnia schronienie wielu zwierzętom

MG wskazuje na koszenie mozaikowe. Polega ona na tym, że nie kosi się całego trawnika, lecz jego część pozostawia się dla naturalnego wzrostu trawy. Obszar ten stanowi ostoję dla owadów, gdzie mają wystarczającą ilość pożywienia i miejsca do niezakłóconego rozwoju. Nieskoszony teren jest także odpowiednim schronieniem dla małych ssaków, takich jak gryzonie i jeże. Część skoszoną i nieskoszoną można z czasem zmieniać, tak aby nie urosła całkowicie.

„Zdecydowanie nie należy kosić trawy w ciągu dnia, gdy temperatury są najwyższe. Może to spowodować wysuszenie trawnika. Zalecany czas to poranek lub wczesny wieczór, ale trawa nie powinna być mokra.” – stwierdził wydział. Według niego idealnie jest kosić trawę nie całą na raz i przez krótki czas, ale częściej i mniej. „Jeśli kosisz łąkę lub większy obszar, zaleca się pozostawienie na niej skoszonych roślin na kilka dni, aby mogły się zasiać. Dopiero wtedy wypada przekopać łąkę” Zalecana.

Kosić trawnik tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Trawnika nie kosisz, bo jest sobota i z każdego pobliskiego ogrodu słychać dźwięk kosiarki. Trawa rośnie według własnego harmonogramu, a nie Twojego, i z pewnością nie jest zainteresowana konkurowaniem o najlepszy trawnik w okolicy. Zamiast tego koś go dopiero wtedy, gdy widać, że urósł i jest już w nim wyższa trawa. Kosząc zbyt często, ryzykujesz, że trawa będzie koszona nie tylko zbyt krótko, ale także nieprawidłowo. Niska wysokość koszenia może być także przyczyną uszkodzenia korzeni, co prowadzi do podatności trawy na choroby, a nawet zamieranie.


Śledź naszego Facebooka

Śledź naszego Instagrama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *