Wisząca szopka: Do jej zrobienia będziesz potrzebować wikliny i wałka do makaronu

Każdy może stworzyć szopkę w domu. Ty też!

Gdzie szukać problemu? Znajdź odpowiedni szablon, nie bój się wykazać kreatywnością i dostosuj projekt do własnych możliwości. Chociaż miło jest popatrzeć, jak ktoś inny przerobił szopkę, to tylko pomysł i z pewnością można przerobić temat na swój własny sposób.

Źródło: YouTube

Inspiracje dla Twojej szopki

Nie każdy z nas jest obdarzony złotymi rękami, które w ciągu kilku godzin za pomocą ostrego noża potrafią wyczarować Marię Magdalenę, Józefa i plamę w pieluszkach, na której z boków oddycha wół i osioł. Dla reszty z nas istnieją materiały takie jak modurit, fimo lub papier.

Można też samemu przygotować masę modelarską w domu, a my od razu przejdziemy do przepisów. Wystarczy wtedy wyciąć z rozwałkowanego ciasta dowolne, nawet bardzo uproszczone kształty według oka lub szablonu. Może je przykleić na macie, powiesić na gałązce lub większej gałęzi albo umieścić w misce pełnej kamyków.

Nie bój się improwizacji i weź materiał w swoje ręce. Nie każdy z nas lubi planować i wiedzieć dokładnie, gdzie taka szopka stanie i jak będzie wyglądać.

Nie polegaj tylko na figurkach. Tematyka szopki może być bardzo szeroka i w Internecie znajdziesz całą gamę małych projektów artystycznych pasujących do tej tematyki. Wiadomo, że tego rodzaju praca może zainteresować głównie dzieci, ale i dorośli sprawiają dużo frajdy.

Pintereście

Przepraszamy, ale osadzona treść nie jest już dostępna.

Zrób materiał modelarski w domu

Do produkcji ozdób choinkowych i szopek można użyć masy skrobiowej sporządzonej z pół szklanki mąki skrobiowej, szklanki sody oczyszczonej, ¾ szklanki wody i ewentualnie kropli olejku eterycznego, jeśli chcemy uzyskać śnieżnobiały kolor. masa do zapachu, to świetny wybór. W rondelku wymieszaj sypkie składniki, dodaj wodę i gotuj, aż mieszanina zgęstnieje. Następnie pozwól mu ostygnąć i pracuj z nim jak modorytem. Wystarczy pozostawić do wyschnięcia, doskonale nadaje się do wycinania ozdób lub figurek z cienkiego zwiniętego arkusza.

W przeszłości powszechnie stosowano także proste, domowe ciasta. Bardzo dobrze sprawdzają się nawet w przypadku formowania małych figurek, i to nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Oprócz modelowania można również rozwałkować ciasto wałkiem makaronowym i wyciąć figury nożem lub foremką. Figurki lub dekoracje należy następnie upiec w piekarniku. Ciasto składa się z dwóch szklanek mąki zwykłej i szklanki soli, do których stopniowo dodaje się od ¾ do 1 pełnej szklanki wody. Postępować powoli, jeżeli masa jest zbyt krucha dodać płynu, w przeciwnym razie dodać trochę mąki.

Sylwetka Betlejem

Dla tych, którzy nie czują się komfortowo w kształtowaniu figur 3D, po prostu znajdź odpowiednie szablony i zakryj je. Figurki można kształtować według szablonu lub postawić na sylwetki. Sylwetki pięknie się wyróżniają, jeśli uda się uzyskać kontrast kolorystyczny pomiędzy tłem a sylwetką. Wycięte lub wycięte sylwetki można powiesić na patyczku lub przykleić na szerokiej szkle i włożyć do środka świeczkę.

Sylwetki na szkle można zamazać i pokolorować specjalnymi kredkami, którymi można imitować witraż. Nie zapomnij pokryć kolorowych figurek złotą, srebrną lub czarną farbą konturową, aby uzyskać efekt.

Nie sądzisz, że dasz radę? To też nie jest problem. Na przykład kup ładną papierową szopkę i wytnij ją. Przecież te archaiczne obrazy mają coś w sobie, a odrobina nostalgii i dawnej miłości też przynależy do Świąt.

Powiązane artykuły

Źródła: abicko.cz, Welcometonanas.com, kreativnitechniky.cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *