Będziesz mieć inteligentne oświetlenie i gniazdka w swoim domu pod ręką. Tylko jedno dotknięcie, spójrz

Źródła światła stanowią coraz popularniejszą podstawę do budowy systemów inteligentnego domu. Podłączenie ich do centralnie sterowanego systemu daje o wiele więcej możliwości niż tylko klasyczne stany włączenia i wyłączenia.

Krótkie podsumowanie artykułu

  • Inteligentne oświetlenie w domu oferuje rozszerzone możliwości sterowania i programowania scenariuszy świetlnych.
  • Technologia LED i centralne koncentratory umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonach i tabletach.
  • Różnorodne funkcje takie jak symulacja świtu czy regulacja natężenia i barwy światła podnoszą komfort i bezpieczeństwo w domu.

To podsumowanie zostało wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji i jest sprawdzane przez redaktorów.

Wraz z wymuszonym wycofywaniem się żarówek „edisonowskich” i zastąpieniem ich świetlówkami zawierającymi śladowe ilości trującej rtęci, ich następcy w technologii LED przynieśli nowe możliwości. Producenci po prostu wykorzystali daną sytuację. W końcu, jeśli elementy świecące samych diod nie mogą obejść się bez działającej elektroniki, dlaczego nie dodać kilku (mini) komponentów i w ten sposób wzbogacić wynik o inne dodatkowe funkcje?

I tak do bardziej zaawansowanych żarówek LED lub całych opraw oświetleniowych dodano bezprzewodowy kontroler wykorzystujący Bluetooth do transmisji sygnału. Kilka przycisków często oferuje oprócz możliwości ściemniania ustawienie temperatury barwowej światła lub bezpośrednio wybór dowolnego odcienia barwy. Jednak stosunkowo krótki zasięg wynoszący około dziesięciu metrów ogranicza zastosowanie sterownika do konkretnego pomieszczenia. Ponadto każde źródło światła (z pewnymi wyjątkami) potrzebuje własnego kontrolera, co jest nieco niepraktyczne. Dlatego nie możemy mówić o inteligentnym oświetleniu. Zaletą jest jednak niska cena zakupu i całkowicie prosta obsługa.

Sprawdź różne inteligentne systemy oświetleniowe:

Źródło: YouTube

Era systemów

Od takiego indywidualnego sterowania do pojawienia się inteligentnego oświetlenia sterowanego centralnie z jednego miejsca dla całego gospodarstwa domowego był jednak tylko mały krok. Zasada jest podobna jak np. organizacja domowej sieci Wi-Fi łącznie z dostępem do Internetu. Centrum wszystkiego jest jednostka centralna, czyli koncentrator, który podobnie jak router internetowy pokrywa sygnałem otaczające obszary. Można się z nim połączyć ze smartfona lub tabletu, a następnie za pomocą specjalnej aplikacji sterować lub programować wszystkie światła i inne elementy inteligentnego oświetlenia domu lub mieszkania.

Ponadto większość hubów obsługuje możliwość wprowadzania zmian zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Jest to przydatne na przykład do losowego włączania świateł, aby odstraszyć złodziei podczas wakacji. Najbardziej typowym i rozpowszechnionym przykładem inteligentnego oświetlenia dla domu są produkty Hue marki Philips. Nie tylko obejmują szeroką gamę produktów, ale działają intuicyjnie i bezprzewodowo, dzięki czemu nie wymagają ingerencji w okablowanie.

Belki szyte na miarę

Możliwość włączenia i regulacji jasności oświetlenia w domu z poziomu ekranu mobilnego to najprostsza rzecz, jaką może wykonać tak wyrafinowany system. Przede wszystkim oferuje możliwość łączenia wielu źródeł w różne grupy, a następnie pracy z nimi w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Wiąże się to z tworzeniem gotowych scenariuszy świetlnych dla różnych sytuacji. Każde źródło ma w nim określone natężenie jasności, temperaturę barwową światła lub bezpośrednio odcień barwy.

Funkcje zabawne i relaksujące obejmują opcje, w których kolory światła w pomieszczeniu stopniowo płyną i zmieniają się, ich intensywność wzrasta lub maleje itp. Kreatywność po prostu nie ma granic. Producenci sami oferują wybór gotowych scenariuszy świetlnych, lecz ci, którzy chcą, mogą wszystko ustawić sami od podstaw.

W praktyce jednak wskazane jest trzymanie się programów praktycznych. Na przykład, kiedy wrócisz do domu z zakupów, jednym poleceniem oświetlisz cały dom rodzinny, od garażu po spiżarnię. Podobnie możesz zaprogramować nieagresywne oświetlenie na poranek od sypialni do łazienki, a następnie do kuchni i garderoby. Wszystko bez sennego szukania wielu przełączników. Do tego dochodzi możliwość delikatnego budzenia się światłem o określonej godzinie.

Według ekspertów z zakresu fizjologii to właśnie symulacja świtu przy stopniowo zwiększającym się natężeniu światła i zmieniającej się temperaturze barwowej jest najczulszym sposobem na przejście ze snu w nowy dzień. W końcu na melatoninę, hormon pomagający regulować cykl czuwania i snu, wpływa światło, niezależnie od tego, czy jest to oświetlenie naturalne, czy sztuczne. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu oświetlenia przed snem można również podnieść jakość snu, a także wykorzystać go do naładowania energii o poranku.

W drodze do mądrości

Każdy inteligentny system oświetlenia opiera się na wspomnianym wcześniej centralnym węźle i źródłach światła. Należą do nich nie tylko inteligentne diody LED zastępujące żarówki z gwintem E14, E27 i innymi. Nawet listwy świetlne, taśmy LED czy całe lampy kompaktowe posiadają własne IQ. Dodatkowe akcesoria jeszcze bardziej zwiększą ich możliwości, jeśli producent je zaoferuje.

Przykładowo włączniki bezprzewodowe można umieścić na ścianie tak jak ich zwykłe odpowiedniki, jednak dzięki magnetycznemu mocowaniu puszkę można przenosić po mieszkaniu tak, aby była zawsze pod ręką. W sypialni podobny moduł możesz postawić na stoliku nocnym i włączać i wyłączać go wygodnie z poziomu kołdry, bez konieczności korzystania z telefonu komórkowego czy tabletu.

Kolejną przydatną funkcją są miniaturowe czujniki ruchu. O zadanych godzinach mogą automatycznie włączyć światło w korytarzu lub klatce schodowej, które po określonym czasie automatycznie wyłączy się. Pozostałe dodatkowe czujniki mogą włączać i wyłączać przypisane im światła w zależności od natężenia światła dziennego.

Barwy klubowe

Budując inteligentne oświetlenie, nie można zapominać o tym, że podobnie jak w przypadku kibiców różnych klubów piłkarskich, nawet te elementy techniczne zwykle nie wpadają sobie szczęśliwie w ramiona, jeśli pochodzą od różnych producentów. W sferze inteligentnego domu w urządzeniach do przesyłania poleceń i informacji wykorzystuje się wiele zastrzeżonych protokołów komunikacyjnych. Światła nie są wyjątkiem.

Jeśli więc wybierzesz piastę określonej marki, możesz liczyć na 100% kompatybilność tylko z podzespołami tego samego producenta. Nie każdą inteligentną diodę LED można po prostu zintegrować z dowolnym systemem. Ale nie jest to wykluczone. Niektórzy producenci stosują te same protokoły w przypadku inteligentnego oświetlenia i nie stawiają specjalnych barier dla komponentów o tym samym standardzie. Wszystko jednak należy wcześniej szczegółowo zbadać pod względem parametrów technicznych, a następnie przetestować w praktyce metodą prób i błędów.

Tabela orientacyjna temperatury światła
Temperatura w Kelvinach Źródło światła
1700 ogień
1800 Płomień świecy
2400 klasyczna żarówka
2700 ciepła dioda LED
4000 zimna dioda
5000 zwykłe światło dzienne

Sprawdź najlepsze inteligentne żarówki:

Źródło: YouTube

Informacje o produkcie w galerii zdjęć

Inteligentne oświetlenie Philips Hue wykorzystując transmisję Bluetooth, nie potrzebuje żadnego okablowania elektrycznego, a pomoże Ci stworzyć idealną atmosferę na każdą okazję i udekorować pomieszczenie milionami kolorów. Użytkownicy mogą zacząć od pojedynczej żarówki, podłączyć dowolną liczbę innych produktów Hue Bluetooth lub uaktualnić do mostka sterującego, aby cieszyć się jeszcze większą liczbą funkcji. Cena 1599 CZK. www.datat.cz

Źródła światła – lampy, żarówki i elastyczne inteligentne Taśmy LED z serii WiZ Connected sterowane są za pomocą aplikacji mobilnej, można je przyciemniać, dostosowywać do temperatury oświetlenia i świecić różnymi kolorami. Należący do marki Signify system jako jeden z pierwszych wykorzystał otwartą platformę komunikacyjną Matter, a niedawno wprowadził kamery bezpieczeństwa podłączone do inteligentnych świateł w ramach oferty WiZ Home Monitoring. Cena 1919 CZK. www.svet-svitidel.cz

Designerska i łatwo przenośna lampa Ewa Flara niemieckiej firmy Eve korzysta z systemu sterowania Apple HomeKit. Świetlną kulą ładowaną w bazie można łatwo sterować za pomocą poleceń głosowych za pośrednictwem wirtualnego asystenta Apple Siri lub za pomocą aplikacji Eve lub Apple HomeKit. Cena 2799 CZK. www.alza.cz

Niezależnie od tego, czy organizujesz imprezę w domu, czy chcesz pozwolić sobie na zasłużony relaks po ciężkim dniu, wystarczy wkręcić żarówkę w dowolną oprawę oświetleniową Inteligentna żarówka LED Xiaomi Mi a następnie dotknij aplikacji mobilnej, aby ją skonfigurować i od razu zacząć nią sterować. Ustawianie światła i różnych funkcji działa po podłączeniu przez Wi-Fi za pomocą aplikacji domowej Xiaomi / aplikacji domowej Mi. Cena 499 CZK. www.datat.cz

Światło, które dzięki integracji technologii Apple Adaptive Lighting pozytywnie wpływa również na tryb snu całej rodziny, reprezentuje Pasek świetlny Eve. Można ją stosować w bibliotekach jako podświetlenie telewizora lub blatu kuchennego dzięki mocy 1800 lumenów. Dzięki samoprzylepnej konstrukcji montaż jest kwestią czasu i nie stanowi problemu skrócenie 2-metrowej listwy lub przedłużenie jej do 10 metrów za pomocą akcesoriów. Cena 2059 CZK. www.istyle.cz

Dodaj do swojego inteligentnego domu Grzyby dyrygenta. Razem z aplikacją Ikea Home Smart oferują szereg opcji i funkcji cyfrowych. Zmień oświetlenie w salonie na fioletowe podczas imprezy, sprawdź stan oczyszczacza powietrza przed pójściem spać, wyłącz ekspres do kawy, upewnij się, że światło nocne jest włączone na wypadek wyjścia do łazienki o północy lub ustaw scenę, która automatycznie zasunie rolety o zachodzie słońca. Cena 1690 CZK. www.ikea.cz

Jedna z opcji to wkręcenie w lampę samych żarówek, druga to wstępny zakup i montaż samych inteligentnych świateł. Oferuje np Philips Hue dzięki przejrzystym modułom konstrukcyjnym w kształcie elipsy, koła, prostokąta lub kwadratu. Panele sufitowe Hue Surimu emitują delikatną, rozproszoną poświatę kolorowego światła. Można nim sterować za pomocą aplikacji na smartfonie lub skorzystać z mostka Hue Bridge. Lampa obsługuje także technologie Smartlink i Zigbee Light link. Cena 8849 CZK. www.elektroworld.cz

Rodzaj małego modemu przypominającego moduł Inteligentny dom Silvercrest Zigbee 3.0. Jest to centralna jednostka sterująca, do której można podłączyć inne produkty korzystające z protokołu transmisji ZigBee, inteligentne gniazda, listwy świetlne LED, inteligentne żarówki, ale także mocny zewnętrzny reflektor LED lub czujnik dymu. Cena 649 CZK. www.lidl.cz

Na zewnątrz lub w ogrodzie docenisz inteligentne i zdalnie sterowane gniazdko Inteligentny dom Zigbee 3.0. W połączeniu z Bramką Lidl (należy dokupić osobno) i aplikacją Home Lidl oferuje przełączanie czasowe, funkcję odliczania, automatyczne włączanie i wyłączanie – na przykład o wschodzie lub zachodzie słońca. Cena 590 CZK. www.lidl.cz

Również oferta inteligentnych urządzeń czeskiej marki Tesli podłączone do domowej sieci Wi-Fi i sterowane poprzez aplikację mobilną lub Internet, uzupełniają je różnego rodzaju gniazdka elektryczne, w tym kombinacje z portami USB do ładowania telefonów i zasilania innych urządzeń ze złączem USB. Pojedynczymi modułami można sterować także za pośrednictwem usług pomocy głosowej Amazon Alexa i Google Assistant. Cena 749 CZK. sklep.teslasmart.com

Artykuł ten można znaleźć w magazynie Dům&Zahrada nr 11/2023.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *