Ten starożytny chiński „zegar” rozpoznaje choroby

W starożytnej medycynie chińskiej istnieje teoria, że ​​każdy organ w organizmie człowieka rządzi dwie godziny na dobę. Chiński „zegar” dobowy jest podzielony na 12 dwugodzinnych odstępów w wyniku przepływu Qi (siły życiowej) przez układ narządów. Praktycy medycyny chińskiej używają „zegara” do określenia narządu odpowiedzialnego za chorobę. Na przykład, jeśli budzisz się codziennie między 3 a 5 rano, możesz odczuwać głęboki smutek lub smutek, który cię niepokoi, lub możesz mieć problem w okolicy płuc. Jeśli pojawi się uczucie złości lub urazy, możesz je odczuwać najsilniej w godzinach pracy wątroby, czyli od 1 do 3 w nocy. Jeśli pod koniec dnia pracy odczuwasz ból pleców, być może narodził się u Ciebie strach, a może nawet problemy z nerkami.

Zegar energii ciała opiera się na koncepcji cyklicznych przypływów i przepływów energii w całym ciele. W ciągu 24 godzin Qi przemieszcza się w dwugodzinnych odstępach przez układy narządów. Podczas snu Qi jest przyciągana do wewnątrz, aby przywrócić ciało. Faza ta kończy się między 1 a 3 w nocy, kiedy wątroba oczyszcza krew i wykonuje inne funkcje, które przygotowują Qi do ponownego wypłynięcia na zewnątrz.

W ciągu 12 godzin po szczytowym funkcjonowaniu wątroby – od godziny 3 w nocy, cykle energetyczne krążą do narządów związanych z codzienną aktywnością, trawieniem i eliminacją toksyn i odpadów: płuca, okrężnica, żołądek/trzustka, serce, jelito cienkie . Po południu energia ponownie kieruje się do wewnątrz, aby wesprzeć narządy wewnętrzne zaangażowane w przywracanie i utrzymanie systemu. Celem jest przemieszczanie płynów i ciepła, a także filtrowanie i oczyszczanie – poprzez osierdzie i „potrójny palnik” – narządów odpowiedzialnych za naszą detoksykację, w tym wątroby, nerek, okrężnicy, pęcherza moczowego i jelita cienkiego.

Od 5 do 7 rano to czas okrężnicy, co czyni go idealnym momentem na wypróżnienie się i wyeliminowanie toksyn z poprzedniego dnia. To także idealny moment na umycie ciała i uczesanie włosów. Mówi się, że szczotkowanie włosów pomaga oczyścić umysł z energii. W tym momencie mogą pojawić się emocje obronności lub poczucie stagnacji.

Od 7 do 9 rano to czas dla żołądka, dlatego ważne jest, aby o tej porze spożywać największy posiłek w ciągu dnia, aby zoptymalizować trawienie i wchłanianie. Ciepłe posiłki o dużej zawartości składników odżywczych są idealne na tę poranną część. Emocje, które prawdopodobnie zostaną wzbudzone w tym momencie, to obrzydzenie i rozpacz.

Od 9:00 do 11:00 to czas, w którym trzustka i śledziona uwalniają enzymy wspomagające trawienie i uwalniające energię na nadchodzący dzień. To idealny czas na ćwiczenia i pracę. W tym czasie wykonuj najważniejsze zadania dnia. Mogą wtedy pojawić się emocje, takie jak niska samoocena i zwątpienie.

Od 11:00 do 13:00 to czas serca. Moment jest odpowiedni na lunch i zaleca się lekki, ugotowany posiłek. W tym czasie zalecana jest również godzinna drzemka i/lub filiżanka herbaty. W tym przedziale można również doświadczyć uczucia skrajnej radości lub smutku.

Od 13:00 do 15:00 to czas w jelicie cienkim, w którym następuje trawienie i przyswajanie wcześniej zjedzonego pokarmu. Jest to również dobry czas na codzienne zadania lub ćwiczenia. Czasami w tych godzinach pojawiają się podświadome myśli lub uczucia opuszczenia.

Od 15 do 17 godzin to czas, w którym produkty przemiany materii przedostają się do układu filtracyjnego nerek. To idealny czas na naukę lub pracę wymagającą wysiłku umysłowego. Zaleca się wypicie kolejnej filiżanki herbaty i picie dużej ilości wody, aby wspomóc procesy detoksykacji. W tym czasie może również pojawić się uczucie irytacji lub nieśmiałości.

Od 17:00 do 19:00 to czas pracy nerek, podczas którego krew jest filtrowana, a nerki pracują nad utrzymaniem właściwej równowagi chemicznej. To idealny czas, aby zjeść obiad i pobudzić krążenie, idąc na spacer, na masaż lub po prostu rozciągając się. W tym czasie mogą być również aktywne podświadome myśli o strachu.

Od 19 do 21 godzin to czas krążenia, podczas którego składniki odżywcze są transportowane do naczyń włosowatych i każdej komórki. To idealny moment na lekturę. Unikaj poważniejszych zajęć umysłowych. Można również odczuć trudności w wyrażaniu emocji, ale jest to idealny czas na seks lub poczęcie.

Od 21 do 23 godzin to czas „potrójnego ogrzewania”, czyli układu hormonalnego, w którym reguluje się homeostaza organizmu i uzupełnia się enzymy. Zaleca się spać o tej porze, aby organizm mógł zaoszczędzić energię na następny dzień. Może również wystąpić poczucie paranoi lub dezorientacji.

Od 23:00 do 1:00 w nocy to czas pracy pęcherzyka żółciowego i aby obudzić się pełnym energii, organizm musi odpocząć. W medycynie chińskiej jest to okres, w którym energia Yin zanika, a energia Yang zaczyna rosnąć. Energia Yang pomaga zachować aktywność w ciągu dnia i jest magazynowana podczas snu. W tym czasie może pojawić się podświadome uczucie urazy.

Od 1 do 3 nad ranem to czas pracy wątroby i czas, w którym organizm powinien odpoczywać. W tym okresie z organizmu usuwane są toksyny i wytwarzana jest świeża, nowa krew. Jeśli się wtedy obudzisz, możesz mieć za dużo energii Yang lub problemy z wątrobą lub narządami detoksykacyjnymi. To także czas złości, frustracji i wściekłości.

Od 3 do 5 rano płuca, to czas, w którym organizm potrzebuje snu. Po przebudzeniu zalecane są uspokajające ćwiczenia oddechowe. W tym czasie ciało musi być również ogrzane, aby pomóc płucom napełnić je tlenem. Płuca kojarzą się także z uczuciem żalu i smutku.

Zrozumienie, że każdy narząd ma harmonogram napraw/konserwacji, który jest codziennie przeprowadzany, daje ci możliwość nauczenia się, jak leczyć się, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Pozwala także dokładnie określić, który system lub emocja wymaga wzmocnienia/rozwiązania. Zawsze kieruj się objawami i sygnałami swojego organizmu, a jeśli połączysz je z okresami opisanymi powyżej, takimi jak zasypianie między 17:00 a 19:00, nie wahaj się sprawdzić, co możesz zrobić, aby wzmocnić ten narząd (który w w tym przypadku nerki).

Nie zapomnij spojrzeć również na aspekt emocjonalny. Jeśli w czasie pracy nerek odczuwasz senność, czy masz jakieś obawy, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem swojego prawdziwego potencjału? Czy boisz się odrzucenia? Awaria? Pokonanie tej emocji wzmocni ten narząd i poprawi zdrowie fizyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *