Naukowcy: to właśnie powoduje poranne mdłości u kobiet w ciąży
Zdjęcie: iStock/Gulliwer

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature pokazuje, że substancja uwalniana podczas tworzenia płodu jest przyczyną wymiotów, na które cierpi wiele kobiet w tym czasie.

Zobacz więcej:

Jak pokazują badania, siedmiu na dziesięć ciążom towarzyszą te nieprzyjemne warunki. U niektórych kobiet objawy te mogą być poważne. Nazywa się to hipertermią ciążową i jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

żona księcia Williama, cierpiała na tę chorobę we wszystkich trzech ciążach. Jak wynika z badania, w którym współpracowali naukowcy z Cambridge, Szkocji, Stanów Zjednoczonych i Sri Lanki, nudności i wymioty są wynikiem działania hormonu białkowego zwanego GDF15.

Naukowcy wykazali, że nasilenie tego problemu jest powiązane z ilością białka GDF15 wytwarzanego przez płodową część łożyska, które przedostaje się do krwioobiegu.

Znaleźli to u niektórych kobiet ryzyko jest wyższe genetycznie, co wiąże się z niższym poziomem hormonów we krwi i tkankach poza płodem.

Zobacz więcej:

Podobnie kobiety cierpiące na dziedziczną chorobę krwi beta-talasemię, która w sposób naturalny powoduje bardzo wysoki poziom GDF15 przed ciążą, nudności mają niewielkie lub żadne.

Wzrost w macicy powoduje wytwarzanie hormonu w ilości, do której matka nie jest przyzwyczajona. Im bardziej jest wrażliwa na ten hormon, tym bardziej będzie to bolesne.”, mówi profesor Stephen O’Rahilly.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże im opracować skuteczne metody leczenia tego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *