Letnie trucizny czają się na każdym kroku. Zadbaj o swoje psie zwierzęta

Lato powoli puka do drzwi, a wraz z nim okres długich spacerów i wycieczek na łono natury z naszymi czworonożnymi pupilami. Jednak ta pora roku, oprócz radości, niesie ze sobą wiele pułapek. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Do najczęstszych zagrożeń występujących latem zalicza się zatrucie zepsutą żywnością. Jak wszyscy wiemy, psy lubią grzebać w koszach na śmieci i ławkach w parku, gdzie zwykle znajdują resztki jedzenia. Jednak w czasie upałów żywność, zwłaszcza stare mięso, może łatwo się zepsuć.

Latem częściej zdarzają się także przypadki zatruć truciznami (np. truciznami przeznaczonymi do zabijania gryzoni lub ślimaków). Logicznie rzecz biorąc, pies spędza więcej czasu na świeżym powietrzu, więc do zatrucia psa niestety dochodzi również w wyniku przynęt zastawionych przez nienawistnych ludzi.

Uważaj na trujące rośliny

Innym częstym zatruciem psów jest spożycie trujących roślin, które można spotkać nie tylko w ogrodach, ale także w parkach. Na przykład oleandry to naprawdę piękne rośliny, ale zawierają substancje, które mogą powodować poważne problemy prowadzące do śmierci. Konwalie i żonkile powodują niewydolność serca. Tulipany, lilie czy chryzantemy powodują problemy żołądkowe.

Zwróć jednak uwagę również na rośliny domowe. Monstera, owoc smoka, aloes, filodendron czy figowiec są niebezpieczne dla psów. Lepiej sprawdź rośliny, które masz w domu, aby nie spowodować poważnych problemów zdrowotnych dla swojego zwierzaka.

Sprawdź w poniższym filmie inne rośliny, które mogą powodować problemy zdrowotne u psów:

Źródło: YouTube

Słona woda ma działanie przeczyszczające

Psy najbardziej kochają wodę. Ale bądź ostrożny w miesiącach letnich. Psy lubią kąpać się w różnych stawach i basenach, ale nawet tam istnieje ryzyko zatrucia sinicami, które również może być bardzo niebezpieczne. Czyste rzeki i tamy są zatem idealnym wyborem. Zachowaj ostrożność podczas kąpieli w morzu. Słona woda może powodować problemy trawienne u psów.

Co zrobić, jeśli dowiesz się, że pies zjadł truciznę?

Jeśli stwierdzisz, że pies zjadł jakąkolwiek truciznę, wywołaj wymioty tak szybko, jak to możliwe – najlepiej w ciągu 30 minut od spożycia. Do wywołania wymiotów można użyć łyżek nadtlenku wodoru (2% dezynfekcji) lub musztardy rozcieńczonej wodą. Po wymiotach należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Zatrucie psów najczęściej powoduje uszkodzenie nerek i wątroby.

Jeśli zatrucie zostanie wykryte na czas i większość trucizny zostanie wymiotowana, rokowanie jest na ogół bardzo dobre. Jeśli jednak zatrucie nie zostanie usunięte do momentu pojawienia się objawów klinicznych i zmian w stanie zdrowia psa, może dojść do śmierci lub co najmniej powikłań na całe życie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *