Jak przywrócić suchy trawnik

Długotrwałe upały bez deszczu mogą odpowiadać miłośnikom pływania i opalania, jednak są katastrofą dla roślin w ogrodzie i starannie pielęgnowanego trawnika, który szybko może zamienić się z zielonej przestrzeni w brązowy, suchy dywan. W tym okresie trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji, a zwłaszcza wystarczającej wilgoci. Podlewanie musi być obfite i regularne, w przeciwnym razie zamiast świeżej trawy pojawią się suche obszary. A gdy tylko temperatura choć trochę spadnie, należy skupić się na ogólnej regeneracji trawnika. Dzięki odpowiedniemu zabiegowi będziesz mógł cieszyć się kojącą zielenią.

Zaczyna się od siekania i napowietrzania

Regeneracja trawnika rozpoczyna się od koszenia bardzo niskiego. Następnie następuje aeracja i przycinanie. Umożliwia to dostęp wody, powietrza i ciepła słonecznego bezpośrednio do gleby. Nawet wytrzymały trawnik nie będzie się bez niego obrastał. Przycinanie lub skaryfikację wykonuje się za pomocą maszyn mechanicznych, elektrycznych lub. Za jego pomocą usuniesz w pierwszej kolejności mchy, chwasty i zaschnięte części roślin oraz strzechę trawiastą, które tworzą nieprzepuszczalną warstwę i uniemożliwiają wnikanie dobroczynnych substancji oraz niezbędnej wilgoci. Po tym zabiegu na pewno nie zobaczysz efektu w postaci pięknego trawnika, trawnik nie będzie wyglądał zbyt estetycznie. Ponieważ usuniemy z trawnika stosunkowo dużą część masy, zaleca się przeszlifowanie terenu zaraz po pionizacji, dzięki czemu trawnik szybciej odzyska swój pierwotny kształt. Następnie wykop za pomocą grabi resztę luźnego filcu i starego materiału i wypoziomuj powierzchnię. Dzięki dodatkowej pielęgnacji możesz osiągnąć idealny wygląd.

Nie łataj trawnika, zasiej go

Następnie wykonaj dokładne podlewanie, aby przygotować trawnik do dalszych zabiegów. Jeśli na trawniku znajdują się tylko suche obszary, unikaj czasami zalecanych trawników. Gdybyś ich użył, Twój trawnik byłby zielony, ale nierówny i niejednolity. Rozwiązaniem jest ponowne zasianie trawnika za pomocą nasion trawy, które zasiałeś podczas zakładania trawnika. Jeśli przygotowałeś, oczyściłeś i dokładnie napowietrzyłeś glebę oraz obficie ją podlałeś, stosunkowo szybko zobaczysz nową trawę. Do siewu wystarczy 1 kg nasion na 25 m2. Dzięki stosowaniu tego samego rodzaju nasion przez długi czas trawnik będzie miał jednolity wygląd nawet po zasianiu. Następnie należy zastosować nawożenie, aby zapewnić szybki i zdrowy wzrost.

Nawożenie trawnika jest niezbędne do jego regeneracji

Żadna gruntowna renowacja trawnika nie jest kompletna bez nawożenia. W przypadku suchego trawnika wskazane jest zastosowanie nawozu o zwiększonej zawartości potasu i przedłużonym działaniu. Za jego pomocą jeszcze przed nadejściem przymrozków tworzą się mocne murawy traw, które są w stanie przetrwać nawet bardziej wymagającą zimę. Dobrze jest także na powierzchnię terenu wysypać słabą warstwę podłoża trawiastego, które również można wałować. Na 10 metrów kwadratowych wystarczy 50 litrów podłoża. Podłoże należy podlewać i utrzymywać w stanie wilgotnym, aby nasiona szybko i równomiernie rosły, a pierwotny trawnik odzyskał siły.

Poczekaj z koszeniem trawnika

Zdecydowanie nie spiesz się z koszeniem odnowionego trawnika. Poczekaj, aż nowe rośliny urosną mocne i zrównają się z pierwotną trawą. Ustaw kosiarkę na wysokie koszenie i uruchamiaj dopiero, gdy trawa osiągnie wysokość powyżej 8 cm. Jeśli tniesz niżej, istnieje ryzyko wykorzenienia nowo wschodzących roślin. Można także przeprowadzić aeryfikację, czyli przekłucie i aerację trawnika, a także regularne nawożenie, jeśli nie zastosowano nawozu długodziałającego. Usuń mech i chwasty, a następnie zabezpiecz trawnik przed grzybami i pleśnią. Oczekuj, że przywrócenie trawnika nastąpi w mgnieniu oka. Poprawa jest wyraźnie widoczna dopiero po kilku miesiącach. Nawet po tym należy spodziewać się regularnej konserwacji. Piękny i wypielęgnowany trawnik, na który zawsze będziesz patrzeć z radością, z pewnością zasługuje na taką pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *