Zacznij wybierać nową szklarnię już zimą

Być może zastanawiasz się, po co wybierać szklarnię zimą, z której będziesz korzystać dopiero w nadchodzącym sezonie? Podamy Ci kilka wskazówek, które mogą Cię przekonać, dlaczego założenie szklarni zimą jest dobrym pomysłem. A przede wszystkim doradzimy, jak wybrać nową szklarnię.

Wybór odpowiedniego elementu, który spełni Twoje oczekiwania, wymaga czasu, ale także pewnych przygotowań w ogrodzie. W ofercie jest stosunkowo duża liczba wariantów i zorientowanie się może zająć trochę czasu. Jednak w miesiącach zimowych masz mnóstwo czasu na przemyślenie lokalizacji, wielkości, rodzaju podłoża, zakotwienia i materiału, z którego zostanie wykonana Twoja szklarnia.

Zarówno czas, jak i cena grają dla Ciebie

Prawdopodobnie najważniejszym powodem zakupów zimą, oprócz wystarczającej ilości czasu na wybór, jest terminowe przygotowanie miejsca pod przyszłą uprawę roślin. Gleba w kwietnikach jest po sezonie świeża i luźna, więc ma czas, aby „usiąść” i tuż przed posadzeniem roślin można ją po prostu uzupełnić na żądaną wysokość. Jednocześnie dopiero jesienią i zimą gleba zamarza i pojawia się śnieg, a wraz z nadejściem cieplejszych dni śnieg zaczyna się topić i bardzo dobrze nawilża glebę, co jest korzystne przed sadzeniem. Już pod koniec lutego w szklarni można wysiewać wczesne odmiany rzodkiewki lub marchwi.

W ostatnich latach łagodniejsza zima i związane z tym późniejsze zamarznięcie gleby, również mogą sprzyjać budowie fundamentów pod szklarnię. Niektóre typy szklarni wymagają zakotwienia do wymurówki betonowej, która powinna być całkowicie wypoziomowana, tak aby konstrukcja szklarni nie skręcała się i nie niszczyła zastosowanego materiału tj. poliwęglanu komórkowego/kielichowego lub szkła. W miesiącach zimowych masz więcej czasu na przygotowanie fundamentów, a przed zakupem i montażem szklarni masz już połowę sukcesu.

Źródło: Shutterstock/Grapa, Photographer_K

Kolejną wielką zaletą zakupu szklarni przed nadchodzącym sezonem jest cena zakupu. To całkiem normalne, że ceny przed sezonem nieznacznie rosną, a szklarnia może kosztować kilkadziesiąt euro więcej. Producenci nie są też aż tak obciążeni ilością zamówień, dlatego jest prawdopodobne, że wybrana przez Państwa szklarnia będzie gotowa i dostarczona na czas, co w sezonie wiosennym może się wydłużyć.

Wybór szklarni krok po kroku

Teraz, gdy znasz zalety zakupu szklarni zimą, możemy przyjrzeć się, jak wybrać szklarnię.

1. Lokalizacja szklarni – najważniejszym czynnikiem przy wyborze szklarni jest jej lokalizacja. Ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym przez większą część dnia będzie wystarczający dopływ światła. Najlepiej wybierz stronę południową.

2. Materiał i kształt szklarni – do przeszkleń stosuje się poliwęglan lub szkło. Jeśli wybierzesz, możesz wybrać jeden z dwóch kształtów: szklarnię łukową lub szklarnię kwadratową. W przypadku szklanej szklarni można wybrać tylko kwadratowy kształt. Obydwa materiały mają swoje zalety i wady.

3. Zakotwienie szklarni – istnieją dwa podstawowe warianty, czyli zakotwienie w gruncie lub na wymurówce betonowej.

a) Podczas kotwienia w gruncie tzw profile rozszerzone, które są już częścią konstrukcji szklarni. W przypadku szklarni kwadratowych zestawy kotwowe lub śruby uziemiające stanowią część pakietu, istnieje również możliwość zakupu metalowej podstawy.

b) Jeżeli chcemy przymocować szklarnię do wymurówki betonowej, którą można zbudować np. z traconego szalunku, dobrze jest mieć już przygotowaną taką podstawę. Następnie mocuje się konstrukcję do okładziny betonowej za pomocą kątowników/skrzydeł, które mogą nie być częścią pakietu i należy je zakupić osobno.

4. Dobór akcesoriów – możesz także wyposażyć szklarnię w różne inne ulepszenia. Jest świetnym pomocnikiem, który wydłuża się wraz ze wzrostem temperatury i tym samym zapewnia wentylację szklarni i zapobiega ewentualnemu przegrzaniu roślin. Jednak nie wszystkie szklarnie oferują tę opcję. Dlatego przy wyborze szklarni warto wziąć pod uwagę akcesoria do szklarni.

5. Montaż szklarni – choć może się to nie wydawać, pozornie identyczne szklarnie ogrodowe mogą znacznie różnić się procedurą i pracochłonnością montażu. Niektóre szklarnie można łatwo zmontować w ciągu kilku godzin, podczas gdy inne wymagają kilku dni. Na przykład wnoszą znaczącą innowację w tym kierunku w postaci wstępnie zmontowanych frontów, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów podczas montażu.

Wybór szklarni już w miesiącach jesienno-zimowych niesie ze sobą szereg korzyści. Ale szklarnie ogrodowe możesz kupić w dowolnym innym terminie, bez obaw, są one dostępne przez cały rok. Jednak im wcześniej zaczniesz selekcję, tym lepiej będziesz przygotowany do sezonu.

Zdjęcie: Grapa, fotograf_K /Shutterstock
Źródło: artykuł PR odsuseda.sk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *