WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ŻYWOTNIK ZACHODNI
Thuja occidentalis


Ulistnienie żywotnika zachodniego Drzewo w młodości dość szybko rosnące, dorastające w naszych warunkach do wysokości 15 metrów. Korona młodych okazów wąskostożkowata lub kolumnowa, o rzadkim ugałęzieniu, u starszych drzew cylindryczna.

Żywotnik zachodni Pień pokryty brązową korowiną. Gałązki silnie spłaszczone, gęsto pokryte łuskowatymi igłami, z wierzchu zielone, od spodu jaśniejsze i matowe, bez woskowatego nalotu. Na zimę gałązki zwykle nieco brunatnieją. Szyszki długości 8-10 mm, jasnoszare, złożone z 8-10 łusek.

Młode żywotniki w szkólce W uprawie jest drzewem mało wymagającym w stosunku do gleby i klimatu, jednak najlepiej rośnie w chłodnym i wilgotnym klimacie, na żyznych, wilgotnych, gliniasto-piaszczystych glebach. Jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury. Nie znosi suszy. Odporny na zanieczyszczenia powietrza. Znajduje zastosowanie w parkach miejskich i w zieleni osiedlowej. Ze względu na łatwość modelowania i bardzo szybki wzrost, wykorzystywany do formowania gęstych i nieprześwitujących żywopłotów.