WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ŻYLISTEK SZORSTKI 'CANDIDISSIMA'
Deutzia scabra 'Candidissima'


Kwitnący krzew żylistka szorstkiego Jest to jeden z najpiękniejszych i najsilniej rosnących żylistków. Osiąga wysokość 2-3 m. Gęsto ugałęziony krzew o sztywnych, wyprostowanych i grubych pędach. Liście szorstkie, ciemnozielone o długości dochodzącej do 8 centymetrów.Kwiaty śnieżnobiałe, pełne, różyczkowate, średnicy do 2 cm, zebrane w gęste lecz wysmukłe wiechy.

Zylistek szorstki
Kwitnie bardzo obficie na przełomie czerwca i lipca. Obok tawuł, jaśminowców, forsycji i wajgeli, należą do najpiękniejszych krzewów ozdobnych i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogródku. Odporność na mrozy średnia i najlepiej rosną w cieplejszych rejonach kraju.Najodpowiedniejsza dla żylistków jest gleba piaszczysto-gliniasta o dość dużej zawartości próchnicy lub gliniasta, ale z dodatkiem piasku i przegniłych liści.

Wiechy kwiatów na ukwieconym pędzie Mogą jednak rosnąć na każdej glebie, byle nie podmokłej i niezbyt suchej. W czasie suszy trzeba je podlewać. Wymaga stanowiska osłoniętego od mroźnych wiatrów, słonecznego lub półcienistego. Po przekwitnięciu krzewu w połowie lata, usuwamy gałęzie stare i psujące pokrój oraz wycinamy stare pędy, które wydały już kwiaty, tuż nad młodym pędem wyrastającym u nasady pędu lub na równi z powierzchnią ziemi.Podczas ostrej, bezśnieżnej zimy dużo krzewów przemarza.

Kwiat żylistka szorstkiego w zbliżeniu
Jeżeli jednak pokrywa śnieżna jest gruba, to przemarzają tylko części pędów ponad śniegiem, a ze zdrowej ich nasady wyrastają wiosną nowe pędy. W okolicach o najniższych zimowych temperaturach lepiej jest żylistki zabezpieczyć, formując wokół krzewu kopczyk z ziemi lub liści a z góry przykryć igliwiem sosny lub świerku. Zalecana jest uprawa w strefach klimatycznych 6b- 7b.