WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ŻYLISTEK RÓŻOWY 'CAMPANULATA'
Deutzia rosea 'Campanulata'


Kwitnący krzew żylistka różowego Krzaczasty i gęsty krzew do 1 m wys. i 1,2 m szerokości o delikatnych, łukowato wygiętych gałązkach. Odznacza się pokrojem bardziej regularnym niż inne żylistki. Liście lancetowate, szorstkie, ciemnozielone. długości 4-6 cm, ostro piłkowane.Kwiaty pojedyncze, duże, dzwonkowate, zebrane w gęste wiechy.

Zylistek różowy
Urok jego kwiatów zwiększa gama barw: w pączkach są karminoworóżowe, na początku kwitnienia - różowe, a w pełni kwitnienia z zewnątrz różowawe, wewnątrz białe. Kwitnie bardzo obficie, na przełomie maja i czerwca. Zaliczany jest do najpiękniejszych żylistków. Odporny na mróz, jednak w surowe zimy może przemarzać.

Ukwiecony pęd żylistka różowego
Polecany do przydomowych ogródków i zieleni osiedlowej.Najodpowiedniejsza dla żylistków jest gleba piaszczysto-gliniasta o dość dużej zawartości próchnicy lub gliniasta, ale z dodatkiem piasku i przegniłych liści. Mogą jednak rosnąć na każdej glebie, byle nie podmokłej i niezbyt suchej. W czasie suszy trzeba je podlewać. Wymaga stanowiska osłoniętego od mroźnych wiatrów, słonecznego lub półcienistego.

Gama barw kwiatów: różowe rozkwitające i białe rozkwitnięte
Po przekwitnięciu krzewu w połowie lata, usuwamy gałęzie stare i psujące pokrój oraz wycinamy stare pędy, które wydały już kwiaty, tuż nad młodym pędem wyrastającym u nasady pędu lub na równi z powierzchnią ziemi.Podczas ostrej, bezśnieżnej zimy może przemarzać. Jeżeli jednak pokrywa śnieżna jest gruba, to przemarzają tylko części pędów ponad śniegiem, a ze zdrowej ich nasady wyrastają wiosną nowe pędy. W okolicach o najniższych zimowych temperaturach lepiej jest żylistki zabezpieczyć, formując wokół krzewu kopczyk z ziemi lub liści a z góry przykryć igliwiem sosny lub świerku. Zalecana jest uprawa w strefach klimatycznych 6b- 7b.