WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ZŁOTOKAP ALPEJSKI - Laburnum alpinum


Pachnšce, zwisajšce, gęste grona żółtych kwiatów, długoœci 20-30 cm. Krzew o prosto wzniesionych, zielonkawych gałęziach. Dorasta do wysokości 5 m, czasem tworzy formę drzewiastą. Występuje w południowej Europie, w Alpach. Liście trzy listkowe, od spodu srebrzysto owłosione.

złotokap alpejski Kwiaty żółte, pachnące w gęstych zwisających gronach długości 20-30 cm. Kwitnie bardzo obficie w maju. Uprawiany od dawna w wielu krajach. W Polsce spotykany w parkach i ogrodach. Wabiące piękno kryje pewne niebezpieczeństwo. Złotokap należy do trujących drzew.

Korona złotokapu alpejskiego podzczas kwitnienia. Cała roślina zawiera cytyzynę, która drażni przewód pokarmowy i układ nerwowy. Najbardziej toksyczne są nasiona, których 10 sztuk dla dzieci i kilkadziesiąt dla dorosłych są dawką śmiertelną. Niepokojącymi objawami są bóle i zawroty głowy, pieczenie w jamie ustnej, ślinotok, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności.

Kwitn±ce drzewo złotokapu alpejskiego
Dobrze rośnie na glebach wapiennych, głębokich, ale wilgotnych i w miejscach nasłonecznionych. Sadzić należy pojedynczo na trawnikach lub w luźnych grupach.Z uwagi na to, że jest rośliną trującą, należy go sadzić z dala od placów zabaw dla dzieci i chronić przed zwierzyną.Nie wymaga regularnego cięcia.Jedynie późnym latem, jesli zachodzi potrzeba usunięcia nieporządanych lub osłabionych gałęzi.