WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ZŁOTOKAP POSPOLITY - Laburnum anagyroides


Kwitnące drzewo złotokapu pospolitego Krzew lub małe drzewko do 7 m .wysokości, nazywany czasem złotym deszczem. Występuje w południowej Europie. Rośnie w górach. Na wzniesionych pędach, eliptyczne listki, długości 3-8 cm, ciemnozielone, młode pod spodem jedwabisto, szaro owłosione, starsze nagie. Liście ustawione skrętolegle, 3-listkowe, na długich ogonkach. Późną wiosną i wczesnym latem, zdobią go zwisające, gęste grona do 20 cm długości, dużych, motylkowatych, złocistożółtych kwiatów.

złotokap pospolity Strąki długości 5 cm, jedwabisto owłosione. Wabiące piękno kryje pewne niebezpieczeństwo. Złotokap należy do najbardziej trujących drzew. Cała roślina zawiera cytyzynę, która drażni przewód pokarmowy i układ nerwowy. Najbardziej toksyczne są nasiona, których 10 sztuk dla dzieci i kilkadziesiąt dla dorosłych są dawką śmiertelną.

Grona złotożółtych kwiatów złotokapu pospolitego Niepokojącymi objawami są bóle i zawroty głowy, pieczenie w jamie ustnej, ślinotok, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności. Złotokap to drzewo uprawiane ze względu na obfite, zwisające grona, pięknych, bezwonnych kwiatów. Kwitnie corocznie bardzo obficie. Uprawiany od dawna w wielu krajach. W Polsce spotykany w parkach i ogrodach. Rośnie najlepiej w pełnym słońcu i na przeciętnej lekkiej, wapiennej glebie. W półcieniu rośnie słabiej i nie kwitnie obficie.

Wiszšce grona kwiatów młodego krzewu złotokapu pospolitego Wytrzymały na mrozy, jednak w czasie bardzo surowych zim może ucierpieć. Większe rozmiary osiąga tylko w łagodniejszym klimacie zachodniej Polski. W naszych warunkach są to cenne krzewy parkowe, do zadrzewień osiedlowych i przydomowych ogrodów. Sadzić należy pojedynczo lub w niewielkich grupach, na widocznych miejscach. Należy go sadzić z dala od placów zabaw dla dzieci.Nie wymaga regularnego cięcia.Jedynie późnym latem, jeśli zachodzi potrzeba usunięcia nieporządanych lub osłabionych gałęzi. Zalecana uprawa w strefach 5-7.