WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

TULIPANOWIEC AMERYKAŃSKI - Liriodendron tulipifera


Drzewo tulipanowca amerykańskiego Tulipanowiec amerykański w warunkach naturalnych występuje w południowo-wschodnich rejonach Ameryki Północnej, gdzie może osiągnąć nawet 60 m wysokości. W Polsce najwyższe okazy dorastają do około 30 m. Wabiący kwiatami tulipanowiec amerykański jest oryginalnym, szybko rosnącym i do tego niewymagającym drzewem.

Tulipanowiec amerykański Nazwę swą gatunek ten zawdzięcza niezwykłemu kształtowi kwiatów, bladożółtych z pomarańczową nasadą płatków, podobnych do tulipanów, które pojawiają się w czerwcu. Starsze okazy kwitną tak obficie, że na 2-3 tygodnie całe ich korony przybierają żółtawe zabarwienie. Równie ciekawe są liście tulipanowca, charakterystycznie klapowane, czworokątne, w kolorze żywej zieleni, jesienią przebarwiające się na intensywnie żółty kolor.Owocem są orzeszki z długimi skrzydełkami-początkowo zrośnięte ze sobą, a po dojrzeniu stopniowo aż do wiosny rozpadają się.

Kwiaty tulipanowca amerykańskiego Tulipanowiec amerykański bardzo dobrze rośnie w słonecznych miejscach, na glebach gliniastych lub gliniasto-piaszczystych, żyznych i dostatecznie wilgotnych, zwłaszcza nad brzegami rzek, potoków lub zbiorników wodnych (podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny - pH 6-6,5). Jest odporne na choroby i szkodniki. Rośnie szybko, szczególnie w młodym wieku, i może osiągnąć nawet 30 m wysokosci. Zdecydowanie więc nadaje się do dużych ogrodów i parków.

Kwiat tulipanowca w zblizeniu Aby wyeksponować ładny pokrój tego drzewa, należy je sadzić pojedynczo lub w małych grupach w dobrze widocznych miejscach. Najkorzystniej prezentuje się w sąsiedztwie drzew o ciemnozielonych liściach i na dużych trawnikach z nisko ugałęzioną, szeroką koroną. Jest to jedno z najoryginalniejszych drzew uprawianych w naszych parkach. Tulipanowce sadzi się zawsze z zachowaną w całości bryłą korzeniową (kruche korzenie po uszkodzeniu łatwo gniją). Ponieważ drzewo to nie lubi cięcia, należy skracać tylko uszkodzone lub zaschnięte pędy. Za młodu tulipanowiec może być wrażliwy na mróz, dlatego wskazana jest ochrona przed silnymi mrozami. Starsze egzemplarze są już w pełni mrozoodporne, jedynie młode przyrosty mogą przemarzać podczas dużych spadków temperatury. Trochę hamuje to wzrost kilkuletnich egzemplarzy, ale zbytnio nie szkodzi starszym. Zalecana uprawa jest w strefach 5-9.