WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

TRYTOMA GRONIASTA - Kniphofia uvaria


Kwiatostany trytomy groniastej Piękna, wieloletnia bylina o atrakcyjnych, rurkowatych, żółtoczerwonych kwiatach zebranych w kłosy, które wyglądają jak pochodnie. Pęd kwiatostanowy wysokości 90 – 120 cm zakończony jest kwiatostanem do 20 cm długości, kwitnącym od dołu ku górze. Dolna część tego kwiatostanu jest koloru żółtego, górna koloru pomarańczowo-czerwonego.

trytoma groniasta Początek kwitnienia przypada na koniec czerwca i trwa około miesiąca. Kwiaty nadają się do cięcia. Liście zimozielone, koloru szarozielonego, długości 80-90 cm, równowąskie z ostrym zakończeniem. Tworzą dość znacznych rozmiarów kępę. Kwitnie od czerwca do września. Trytomy dobrze rosną na glebie lekkiej, piaszczystej, ale dobrze nawożonej, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Lubią miejsca słoneczne, umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre.

Kwiatostan trytomy groniastej Ponieważ są roślinami dość żarłocznymi, należy je wiosną zasilić dobrze rozłożonym kompostem a przed kwitnieniem mieszanką nawozów dla roślin kwitnących. Po przekwitnięciu pędy wycinamy a przed nadejściem mrozów podnosimy liście do góry i związujemy w jednym lub dwóch miejscach. Całość rośliny do wysokości około 30 cm obkładamy liśćmi, odkwaszonym torfem lub kompostem wymieszanym z trocinami albo korą w proporcji pół na pół. Wiosną kopczyk rozgarnujemy i przycinamy tylko przemarznięte końce liści. W zimniejszych rejonach naszego kraju możemy roślinę jesienią wykopać z bryłą ziemi, wsadzić do większej doniczki i przetrzymać do wiosny w chłodnej piwnicy.