WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

TRAWA PAMPASOWA - Cortaderia selloana


 Białe i blado-różowe pióropusze trawy pampasowej Trawa ta pochodzi z Argentyny gdzie rośnie dziko na terenach pampy. Dobrze też czuje się w Australii, a ze względu na jej atrakcyjność jest uprawiana w ciepłych rejonach Europy (Hiszpania, Portugalia). Roślina tworzy kępy wysokości do 60 cm szaro-zielonych poskręcanych liści o pięknym rysunku, co już stanowi efektowny element dekoracyjny.

trawa pampasowa
Z tej kępy wyrastają pędy do około 2 m wysokości, których zakończenie stanowią białe lub blado-różowe w zależności od odmiany, pióropusze długości 40-80 cm. Kwitnie późnym latem (wrzesień-październik), początkowo słabo, jednak w miarę rozrastania się coraz obficiej. Stanowi cenny materiał do suchych bukietów i kompozycji. Zaleca się ją sadzić w miejscach eksponowanych, na trawniku lub w pobliżu oczek wodnych, pojedynczo lub w grupie. Może też być tłem dla innych roślin ozdobnych.

Białe pióropusze trawy pampasowej

Stanowisko powinno być słoneczne, zaciszne i raczej suche gdyż jest to trawa stepowa. Tajemnicą pomyślności w uprawie tej rośliny jest głównie posadzenie jej w kopcu nad poziomem gruntu, aby ułatwić swobodny odpływ wody podczas miesięcy jesienno zimowych. Nie tyle zimowe spadki temperatur są dla niej zabójcze ale choroby grzybowe wywołane nadmiarem wody w okresie zimowym. Można ją też sadzić do dużych pojemników i na zimę przenosić do chłodnych pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne, gdyż nie znosi przeciągówA oto sposób zabezpieczania na zimę jaki podaje hodowca na forum internetowym. ”Sposób zabezpieczenia na zimę, który od lat stosuję z dobrym skutkiem. Późną jesienią, przed nastaniem mrozów i w suchy dzień związuję liście w 2-3 miejscach w formie chochoła. Wbijam 3 paliki drewniane wokół kępy i do nich przytwierdzam związaną trawę. Następnie owijam tę konstrukcję matą a ziemię wokół okrywam do 30 cm suchymi liśćmi. Całość zabezpieczam płachtą folii chroniącą roślinę przed nadmiarem wilgoci, zostawiając "górę" otwartą, na którą należy położyć luźno "daszek" z folii. Musi on być tak uformowany, aby był dostęp powietrza, lecz uniemożliwione namoknięcie na skutek opadów deszczu lub śniegu. Można też z folii obwijającej chochoł utworzyć język, który narzucamy na otwór i przypinamy odpowiednio szpilkami. Dół folii leżący na liściach obciążam kamieniami. Wiosna w zależności od aury, w dniu bezdeszczowym zdejmuję okrycie, obcinam suche liście i usuwam ściółkę. W okresie do czerwca zasilam 2 razy słabym roztworem nawozów mineralnych lub Vitahumem”