WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

TAMARYSZEK FRANCUSKI - Tamarix GALLICA


Krzew tamaryszku francuskiego Krzew (rzadziej małe drzewo) dorastające do wysokości 6 metrów. Występuje w południowej Europie i środkowej Azji. Jest to najpiękniejszy gatunek uprawiany w Polsce. Pędy pomarańczowe lub jasnoczerwonobrązowe.

tamaryszek francuski Liście drobne, łuskowate, jasnozielone, pokrywające pędy zielne, opadają na zimę. Kwiaty obupłciowe, karminoworóżowe, z płatkami skupionymi, zasychającymi. Kwiatostany groniaste 8 cm długości, zebrane w wierzchołkowe wiechy. Kwitnie w maju i często powtórnie w końcu sierpnia. Delikatny i bardzo ozdobny krzew. Owocem jest sucha torebka, pękająca po dojrzeniu, zawierająca bardzo drobne nasiona opatrzone pęczkiem włosków.

Pędy gęsto ukwieconego tamaryszku francuskiego Jeden z najczęściej u nas uprawianych tamaryszków, stosunkowo wytrzymałych na mrozy. Bardzo wytrzymały na suszę, zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Wymaga stanowisk słonecznych, gleb lekkich, piaszczystych z domieszką próchnicy. Chociaż odporność na mrozy nie jest całkowita,to po przycięciu przemarznięte krzewy dobrze regenerują się. W sprzyjających warunkach rozrasta się szeroko, zajmując znaczną powierzchnię.

Krzew tamaryszku francuskiego późnym latem Polecane do parków, zadrzewień osiedlowych, przydomowych ogródków, również do umacniania wydm piaszczystych i suchych, słonecznych zboczy. Sadzić należy pojedynczo lub po kilka w luźnych grupach, na dużych, wolnych przestrzeniach. Co kilka lat wskazane jest silne przycinanie odmładzające dla uzyskiwania bardziej regularnego pokroju i obfitszego kwitnienia. Tamaryszki źle znoszą przesadzanie, przesadzać należy tylko krzewy młode.