WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

TAMARYSZEK DROBNOKWIATOWY - Tamarix parviflora


Krzew tamaryszku drobnokwiatowego Krzew o cienkich, rózgowatych, pokładających się pędach i pokroju zazwyczaj nieregularnym. Występuje w Europie południowo-wschodniej, Azji Mniejszej. W swojej ojczyźnie drzewko wysokości do 5 metrów, u nas krzew dorastający do 2-3 metrów. Pędy ciemnobrązowe, w zimie prawie czarne, cienkie i łukowato zwisające.

tamaryszek drobnokwiatowy Liście drobne, łuskowate, gęsto dachówkowato osadzone na pędach, niebieskawoszare, opadające na zimę. Kwiaty obupłciowe, małe, różowe lub karminowe, zebrane w wąskie kłosowate grona, często tworzące szczytowe wiechy na zeszłorocznych pędach. Kwitnie bardzo wcześnie (w kwietniu-maju),corocznie i bardzo obficie.

Pędy gęsto ukwieconego tamaryszku drobnokwiatowego Płatki po przekwitaniu zasychają i pozostają na gałązkach. Owocem jest sucha torebka, pękająca po dojrzeniu, zawierająca bardzo drobne nasiona opatrzone pęczkiem włosków.Jeden z najczęściej u nas uprawianych tamaryszków. Bardzo wytrzymały na suszę, znaczne zasolenie gleby, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego.Wymaga stanowisk słonecznych, gleb lekkich, piaszczystych z domieszką próchnicy. Odporność na mrozy w polskim klimacie duza.W sprzyjających warunkach rozrasta się szeroko, zajmując znaczną powierzchnię.

Krzew tamaryszku drobnokwiatowego późnym latem Polecane do parków, zadrzewień osiedlowych, przydomowych ogródków, również do umacniania wydm piaszczystych i suchych, słonecznych zboczy.Mają szczególnie duże zastosowanie dla zadrzewień rekultywacyjnych, także przydrożnych, gdzie gleba jest zniszczona solą. Sadzić należy pojedynczo lub po kilka w luźnych grupach, na dużych, wolnych przestrzeniach.Aby uzyskać bardziej zwarty pokrój, każdego roku bezpośrednio po przekwitnięciu, ścinamy pędy ubiegłoroczne o połowę. Co kilka lat wskazane jest silne przycinanie odmładzające dla uzyskiwania bardziej regularnego pokroju i obfitszego kwitnienia. Tamaryszki źle znoszą przesadzanie, przesadzać należy tylko krzewy młode.