WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

ŚWIERK KŁUJĄCY SREBRNY
Pisea pungens glauca


Drzewo świerka kłującego srebrnego  Świerk kłujący srebrny jest odmianą świerku kłującego. Występuje w Zachodniej Ameryce Północnej (Góry Skaliste), w stanach Kolorado, Utah, Nowy Meksyk, Wyoming. Rośnie w górach najczęściej na północnych skłonach i w dolinach rzek. Drzewo wysokości do 50 metrów, u nas dorasta do 25 metrów. Korona bardzo regularna, stożkowata, ale zmienna w kształcie, często u starszych drzew szerokosłupowa. Gałęzie sztywne, osadzone na pniu pod kątem prostym, tworzą zwykle bardzo wyraźne, oddalone od siebie piętra.Kora na pniu brunatnoszara, łuszcząca się, dość gruba i głęboko spękana.

Swierk kłujący srebrny Pączki stożkowate, bez żywicy, pokryte odwijającymi się łuskami. Pędy nagie, grube, żółtawobrązowe do żółtopomarańczowych. Igły sztywne, ostre, kłujące, długości 2-3 cm, srebrzyste w całej koronie, odstające od pędu pod kątem prostym i osadzone szczoteczkowato. Szyszki wydłużone, cylindryczne, długości do 10 cm, jasnobrązowe, zwykle obficie pokryte żywicznymi wyciekami, pozostające na drzewie do nastepnego roku. Świerk kłujący srebrny jest gatunkiem zmiennym, głównie pod względem zabarwienia igieł. W uprawie otrzymano bardzo liczne odmiany, różniące się intensywnością i odcieniem zabarwienia, a także pokrojem korony.

Szyszki świerka kłującego srebrnego= Świerk kłujący srebrny tak samo jak świerk kłujący, jest drzewem bardzo wytrzymałym na niskie temperatury i na susze. Odznacza się również stosunkowo wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza i dobrze rośnie w miastach. Jest mało wymagający w stosunku do gleby i rośnie nawet na bardzo suchych glebach piaszczystych i żwirowatych. Natomiast źle rośnie w ocienieniu i może być sadzony tylko w miejscach słonecznych. W parkach i w zieleni osiedlowej najlepiej sadzić pojedynczo lub w luźnych grupach, tak aby drzewa przez wiele lat nie ocieniały się wzajemnie i długo zachowywały pełne ugałęzienie koron. Zastosowanie świerka kłującego srebrnego jest bardzo szerokie: - na szpalery chroniące przed wiatrem, śniegiem, kurzem i nadmiernym nasłonecznieniem - na żywopłoty strzyżone - doskonale znosi cięcie i formowanie - na choinki w okresie Świąt Bożego Narodzenia