WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

SURMIA ŻÓŁTOKWIATOWA - Catalpa ovata


Drzewo surmi żółtokwiatowej Surmia żółtokwiatowa (katalpa) występuje w Ameryce Północnej, południowych Chinach i w Tybecie. Jest to rozłożyste drzewo dorastające do 10 metrów wysokości, o wyglądzie egzotycznym i dużej dekoracyjności.

surmia żółtokwiatowa Duże liście szerokojajowate do 25 cm długości, ustawione okółkowo po 2( czasem po 3) nakrzyżległe. Kwiaty białożółte w czerwone i żółte kropki 2-3cm szerokości, zebrane w wielokwiatowe stożkowate wiechy do 25 cm długości. Bardzo oryginalne, pachnące, storczykowate i nektarodajne. Kwitnie od czerwca do sierpnia .

Obfitość kwiatów surmi żółtokwiatowej Owoce - wąskie wydłużone torebki - łuszczyny 20-30 cm długości, zawierające liczne nasiona z dwoma skrzydełkami.Cenne drzewo dla pszczelarstwa.

Wielokwiatowa wiecha surmiżółtokwiatowej

W kątach nerwów liściowych znajdują się zielone lub czerwonobrązowe czynne nektarniki pozakwiatowe, odwiedzane przez pszczoły.Gatunek z posród wszystkich surmi najbardziej odporny na mrozy.Surmia żółtokwiatowa wymaga żyznej nieco wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Suche gleby wpływają niekorzystnie na wzrost i rozwój tego gatunku.

Wydłużone strąki z nasionami surmi

Rozwija się późno, przez co mniej cierpi od późnych przymrozków.Młode drzewa najlepiej przesadzać na wiosnę z bryłą ziemi. Korzenie grube, mięsiste łatwo ulegają uszkodzeniu. Sadzić można pojedynczo lub w grupach na miejscach eksponowanych. Wykazuje dużą odporność na warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza.Nie wymaga cięcia.Przycinamy, gdy gałęzie łamią się pod ciężarem liści.