WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

SUMAK OCTOWIEC - Rhus typhina


Bogate ulistnienie sumaka.Liscie pierzaste, długości do 50 cm.Sterczące nad liśćmi kolby owoców Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, od prowincji Quebec i Ontario do stanów Georgia, Indiana i Iowa na południu. Niewielkie drzewo dorastające do wysokości 10 metrów, o bardzo regularnej, kulistej, luźno ugałęzionej koronie. Pędy grube, sztywne, gęsto, brunatno owłosione, z szerokim brązowym rdzeniem. W młodych pędach występuje aromatyczny sok mleczny.

sumak octowiec
Liście pierzaste, długości dochodzącej do 50 cm, złożone z 11-13 listków. Młode listki gęsto owłosione, starsze nagie, od spodu sinozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatnoczerwony i pomarańczowy. Męskie kwiaty zielonkawożółte, zebrane w gęstych wyprostowanych, stożkowych wiechach. Kwiaty żeńskie czerwonawe w kolbach, masowo oblatywane przez pszczoły w drugiej połowie czerwca. Owoce drobne, czerwono owłosione, zebrane w zbite kolby sterczące nad liśćmi i długo utrzymujące się na gałązkach, nawet przez całe następne lato.

Liscie po jesiennym przebarwieniu

Szczególnie piękne są niektóre okazy żeńskie o licznych i bardzo dużych owocostanach. Sumak przy interesującym wyglądzie konarów, egzotycznym pokroju i ciekawych kwiatostanach, sprawia, że jest to nawet w stanie bezlistnym drzewo bardzo interesujące.Bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. Mało wymagający w stosunku do gleby, również wytrzymały na zanieczyszczenia powietrza.

Liście w trakcie jesiennego przebarwiania Rośnie nawet na ubogich, kamienistych i piaszczystych glebach, lecz przepuszczalnych i ciepłych. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Doskonale znosi silnie zasadowy odczyn gleby i słabe zasolenie. Tworzy stosunkowo płytki i słaby system korzeniowy, tak że starsze, drzewkowate okazy są łatwo wywracane przez wiatry. Tworzy odrosty korzeniowe i może się szeroko rozprzestrzeniać. Po wycięciu drzewa lub uszkodzeniu korzeni wydaje liczne odrośle korzeniowe. Bardzo cenny krzew do zadrzewiania nieużytków, zwłaszcza na glebach suchych i kamienistych. Rośnie nawet na hałdach popiołowych o silnie zasadowym podłożu i okresowo głęboko wysychających. Ponadto piękny i oryginalny krzew parkowy, do zadrzewień osiedlowych i jako roślina ogrodowa. Sadzić należy w luźnych grupach lub pojedynczo, na miejscach dobrze nasłonecznionych.Obcinamy wczesną wiosną chore,obumarłe i krzyżujące się pędy.