WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PORZECZKA KRWISTA - Ribes sanguineum


Krzew porzeczki krwistej podczas kwitnienia Porzeczka krwista pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to dosyć silnie rosnący krzew o wyprostowanych sztywnych gałęziach, osiągający do 2 m wysokości. Charakteryzuje się wzniosłym lub szeroko kulistym pokrojem. Liście 3-5 klapowe, o tępych klapach. Kwiaty różowe lub krwistoczerwone, zebrane w zwisające grona, pojawiają się na początku maja, jednocześnie z rozwojem liści.

porzeczka krwista
Owoce ciemnogranatowe z silnym jasnym nalotem woskowym. Ich miąższ jest niesmaczny, ale późną jesienią i zimą służy jako pokarm dla ptaków. Krzewy wyglądają bardzo zdrowo do końca okresu wegetacyjnego i długo utrzymują liście na pędach.Porzeczki ozdobne najlepiej rosną na glebach żyznych, ciepłych i przepuszczalnych. Wymagają stanowisk słonecznych, o wystawie południowej lub południowo-zachodniej.Odporność na mróz wystarczająca do uprawy w Polsce środkowej i zachodniej.Strefa uprawy 6b-7b.

Zdrowe,żywe ulistnienie porzeczki krwistej
Rośliny są bardzo odporne na choroby grzybowe liści oraz najgroźniejszego szkodnika porzeczek - wielkopąkowca porzeczkowego. Porzeczki po posadzeniu należy nisko przyciąć, nad 2., 3. pąkiem od powierzchni gleby, aby się rozkrzewiły i wydały silne pędy szkieletowe, na których w następnym sezonie wegetacyjnym wytworzą się pierwsze kwiaty. Ponieważ kwiaty powstają na pędach zeszłorocznych, aby poprawić kształt krzewu, cięcie wykonujemy tuż po przekwitnięciu.Równocześnie wycinamy niektóre starsze łodygi tuż przy ziemi.Pobudza to roślinę do tworzenia nowych pędów i zapewnia lepsze kwitnienie.Jest jedną z najpiękniejszych porzeczek. Podczas mroźnych zim młode rośliny, a także niezdrewniałe tegoroczne pędy, mogą być uszkadzane przez mróz. Zaleca się więc dobrze zabezpieczyć na zimę 1-roczne i 2-letnie oraz świeżo posadzone krzewy, np. poprzez obsypanie ich kopczykami z ziemi, torfu lub kory, albo przykrycie roślin igliwiem sosnowym lub świerkowym.