WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PIERIS JAPOŃSKI - Pieris japonica


Krzew pierisu japońskiego wczesną wiosną Krzew zimozielony dorastający u nas do wysokości 3 metrów. Występuje w Północnej Ameryce, wschodniej Azji i w Himalajach. Uprawiany ze względu na liście i białe, dzwonkowate kwiaty. Liście ciemnozielone, błyszczące, wydłużone, do 3-8 cm długości. Młode liście koloru czerwonobrązowego.Kwiaty zebrane w długie, przewisające wiechy do 12 centymetrów. Kwitnie od marca do maja. Owocem jest 5-klapowa, kulista torebka z drobnymi nasionami.

pieris japoński Wymaga osłoniętego stanowiska, półcieniu lub cieniu i wilgotnej torfowej, kwaśnej gleby (pH 4,5-5,5). Na stanowisku słonecznym obficiej kwitnie, ale wymaga częstego podlewania, ponieważ jest wrażliwy na suszę. Skutki suszy mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą. Rośliny zimozielone nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają bardzo tempo wzrostu. Wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory, torfu lub liści.

Krzew pierisu japońskiego w końcu lata Zabezpieczymy w ten sposób bryłę korzeniową - latem przed nadmiernym parowaniem a zimą przed całkowitym jej zamarznięciem. Kiedy korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi, liście a nawet całe gałęzie powoli schną. Szczególnie niebezpieczne są silne, mroźne wiatry, które bardzo osuszają atmosferę wokół rośliny. Dobrze jest wtedy osłaniać je włókniną. Nie zaszkodzi też podlewanie, jeśli tylko rozmarzła ziemia - zwłaszcza jeśli jesień była sucha. Wytrzymałość na mrozy wysoka, podobna jak u rododendronów. Zalecana uprawa w strefach 4b-7. Młode pędy czasem wiosną przemarzają i powinny być jak najszybciej wycięte.Usuwanie przekwitających kwiatów poprawia wzrost.Ponadto skracamy długie i rzadko ulistnione pędy Jest to gatunek o dużych walorach ozdobnych i nie sprawiający w uprawie większego kłopotu. Polecany do parków i ogrodów przydomowych.