WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH GOSPODARSTWA FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PODSTAWOWE ZASADY PIELĘGNACJI ROŚLIN

Podlewanie

Do prawidłowego rozwoju roślin potrzebna jest woda.Lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale większą dawką wody, niż częściej ale mniejszą.Duża jednorazowa ilość wody, nasączy nie tylko warstwę powierzchniową gleby, ale też głębsze jej warstwy, w których znajdują się korzenie rośliny.Szczególnie istotne jest to w okresie długotrwałej suszy, kiedy górna warstwa gleby jest zaskorupiona i nie pozwala wodzie przesiąknąć głębiej a sama natychmiast wysycha.Dobrze jest ukształtować wokól rośliny coś w rodzaju płytkiej misy, która zapobiegnie rozlewaniu się wody po podlaniu.Bardzo ważne jest podlewanie roślin posadzonych wiosną lub latem.Przez kilka tygodni po posadzeniu w tym okresie , należy sprawdzać wilgotność gleby i uzupełniać jej braki na bieżąco.Szczególnie ważne jest podlewanie jesienią przed zamarznięciem gleby, roślin zimozielonych zarówno liściastych jak i iglastych.Rośliny zimozielone nie kończą wegetacji jesienią a tylko ją zwalniają.Podczas mroźnych, słonecznych dni zwłaszcza rośliny narażone na wiatry, W procesie transpiracji tracą duże ilości wody.Nie mogąc jej uzupełnić gdyż z zamarzniętej gleby korzeń nie jest w stanie pobrać wody.Roślina często z tego powodu nie marznie, ale usycha zimą.Można temu zapobiegać poprzez ściółkowanie dookoła rośliny np.korą iglastą lub trocinami.Warstwa ściólki grubości conajmniej 15 cm utrzymuje latem wilgoć wokół rośliny, natomiast zimš chroni bryłę korzeniową rośliny przed całkowitym zamarznięciem.

Nawożenie

Nawożenie roślin rozpoczynamy w kwietniu i powtarzamy je 2-3 krotnie, najpóźniej do końca czerwca. Późniejsze nawożenie nawozami azotowymi powoduje, że przyrosty zielne nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem mrozów i w czasie zimy marzną. Rośliny nowo posadzone nawozimy bardzo ostrożnie, dopiero po upływie 4 - 6 tygodni od posadzenia, (po ich przyjęciu się) stosując połowę zalecanej dawki. Rośliny posadzone jesienią nawozimy dopiero wiosną (po widocznych oznakach wzrostu).Stosujemy nawozy wieloskładnikowe, jest ich wiele. Są nowoczesne nawozy wieloskładnikowe o długotrwałym działaniu, którego jednorazowe wiosenne zastosowanie zapewnia właściwe odżywianie roślin przez cały okres wegetacji. Nawóz rozsypujemy wokół rośliny tak szeroko jak sięga korona i podlewamy wodą lub przygrzebujemy ziemią . Dla roślin wymagających gleb kwaśnych, stosujemy specjalne nawozy nie zawierające wapnia odkwaszającego podłoże. Należy pamiętać, ze zawsze jest lepiej nie donawozić niż przenawozić roąliny.

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na pokryciu ziemi w obrębie rośliny warstwą różnych materiałów takich jak: słoma, liście, sieczka, trociny, komposty z kory drzew iglastych itp. Warstwa ściółki chroni glebę przed nadmiernym nagrzewaniem i jej parowaniem, dzięki czemu pod nią dłużej utrzymuje się wilgoć a zimą zamarza znacznie płyciej. ściółka organiczna ulega powolnemu rozkładowi przez co użyźnia glebę, polepsza warunki do aktywności mikroorganizmów glebowych oraz poprawia jej strukturę. Ponadto ściółkowanie w znacznym stopniu utrudnia wzrost chwastów. ściółka z trocin drzew iglastych zakwasza glebę, dlatego należy ją stosować wtedy tylko, gdy dla roślin konieczny jest kwaśny odczyn. Do ściółkowania stosowane są też dostępne w handlu: czarna folia i czarna włóknina, które również zatrzymują wilgoć i powstrzymują wzrost chwastów

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Ochrona przed chorobami i szkodnikami wymaga szczególnej uwagi i w razie potrzeby należy zasięgnąć porady z dostępnej literatury lub od fachowców. Nie wszystkie środki owadobójcze niszczą wszystkie owady i ich stadia rozwojowe zaś grzybobójcze nie są skuteczne na wszystkie choroby. Częstym błędem jest zastosowanie zbyt dużego stężenia środka ochrony roślin i dochodzi wtedy do zniszczenia roślin.

Podstawowe wiadomości o cięciu roślin

Cięcia wymaga zdecydowana większość roślin.Jeśli rośliny drzewiaste - zarówno drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe, jak i pnącza nie będą regularnie cięte, staną się brzydkie i mało wydajne.Wzrośnie ich podatność na ataki szkodników oraz chorób i będą krócej żyły.O terminie cięcia krzewów ozdobnych decyduje zarówno okres ich spoczynku zimowego jak i kwitnienia.
Krzewy o liściach sezonowych kwitnące od wiosny do połowy lata, należy przycinać natychmiast po przekwitnięciu kwiatów.W ten sposób młode pędy, na których następnego roku rozwiną się kwiaty, będą miały dostatecznie dużo czasu, aby przed nadejściem zimy dostatecznie zdrewnieć i przetrwać mrozy.
Krzewy o liściach sezonowych kwitnące pod koniec lata przycinamy późną wiosną.Pobudzimy w ten sposób roślinę do rozwoju pędów, które wykształcą kwiaty jeszcze w tym samym roku.Gdybyśmy te krzewy przycięli późnym latem lub wczesną jesienią, zaraz po przekwitnięciu kwiatów, to nowo wyrośnięte pędy mogłyby zostać uszkodzone przez mrozy w zimie.
Krzewy zimozielone, które zachowują zielone liście przez cały rok, przycinamy od połowy do końca wiosny.Jeśli jednak roślina w tym okresie kwitnie, cięcie przeprowadzamy po przekwitnięciu kwiatów.Celem cięcia tych roślin jest nadanie im pożądanego kształtu.
Drzewa ozdobne (poza nielicznymi) nie wymagają regularnego cięcia.Usuwamy jedynie uszkodzone gałęzie przez wiatr lub intensywne opady śniegu, natychmiast gdy zachodzi taka potrzeba.

Cięcie prześwietlające

Cięcie prześwietlające - stosuje sie tam gdzie silny wzrost krzewów powoduje zbytnie jego zagęszczenie lub zagłuszanie rosnących obok innych roślin. Ciecie takie polega na usunieciu kilku starych przyrostów. Takie ciecie wykonuje sie tuż przed ruszeniem wegetacji tj. w koncu lutego - na początku marca lub po zakonczeniu wzrostu (koniec sierpnia, początek września).

Cięcie zdrowotne

Ciecie zdrowotne - polega na usuwaniu pedów porażonych przez choroby, a w niektórych przypadkach na usunieciu całych roślin i ich spaleniu.Chore pędy wycinamy do czystej, zdrowej tkanki. Przegląd zdrowotny powinniśmy prowadzia każdego roku, usuwając pedy z objawami lub podejrzeniem chorób.

Cięcie żywopłotów iglastych

Ciecie żywopłotów iglastych - żywopłoty w zależności od gatunku z jakiego zostały założone, przycinamy jeden lub dwa razy w sezonie. żywopłot zakładamy z roślin młodych 3 - 4 letnich. Sadzimy je pod koniec lata, wiosną przycinamy wierzchołki na przyroście zeszłorocznym. Prowadzimy je stopniowo w góre dopóki nie osiągniemy zaplanowanej wysokości. Wąskostożkowe odmiany żywotników, cyprysików, i jałowców zaczynamy przycinać, gdy najsilniej rosnące okazy osiągną pożądaną wysokośa. Dwukrotnego ciecia w roku wymagają świerki, modrzewie i choiny. Pierwsze ciecie wykonuje sie przed ruszeniem wegetacji, a drugi na początku lata. Ciecie należy wykonywać każdego roku, jeżeli to zaniedbamy, to rośliny szybko wybiją w góre ogołacając się od dołu (szczególnie świerki i choiny). świerk i choina nie znoszą silnego cięcia w przeciwieństwie do modrzewia.