WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PERUKOWIEC PODOLSKI "ROYAL PURPLE"

Cotinus coggygria "Royal Purple"


Krzew perukowca czerwonolistnego Występuje od południowo-wschodniej Europy do Chin i Himalajów. Rośnie w rejonach o suchym, gorącym, kontynentalnym klimacie, na suchych, słonecznych skłonach wśród zarośli innych krzewów, zawsze na glebach wapiennych. Krzew szeroko rozgałęziony i luźno rosnący do wysokości 3-4 m, czasem wyrasta na małe drzewo. Pędy nagie, zawierające sok o ostrym zapachu. Drewno żółtawe. Liście ciemnopurpurowe, opadające na zimę, szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone, długości 3-8 cm. Jesienią stają się jaskrawoczerwone.

Perukowiec podolski Kwiaty drobne, purpurowe, zebrane w duże, luźne, szczytowe wiechy 15-20 cm długości. Kwitnie w końcu maja. Szczególnie dekoracyjny jest po przekwitnięciu (od lipca do września) kiedy szypułki kwiatów męskich i niedorozwiniętych pokrywają się piórkowatymi, szaroróżowymi lub purpurowymi włoskami i cały owocostan staje się puszysty i przybiera postać peruki. Roślina poligamiczna ( w obrębie tej samej wiechy kwiaty męskie, obupłciowe i niedorozwinięte).Owoce suche pestkowce długości do 4 mm, osadzone na długich szypułkach pośród pierzasto owłosionych rozgałęzień wiechy. Owocostany pozostają na krzewie do końca września, potem w całości opadają i są rozsiewane przez wiatr.

Liscie po jesiennym przebarwieniu Krzew uprawiany w Europie już od XVII w. Często spotykany w starych parkach. Bardzo wytrzymały na niskie temperatury i na suszę.O bardzo małych wymaganiach pod względem gleby. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, na ciepłych, osłoniętych, słonecznych miejscach. Szczególnie efektownie prezentuje się na tle roślin o zielonym ulistnieniu, ale wygląda również doskonale jako soliter.Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych oraz ogrodów przydomowych. Sadzić należy pojedynczo i w luźnych grupach, zawsze na miejscach słonecznych..Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz przycinania lub wycinania wczesną wiosną pędów nadmiernie wybujałych i ogołoconych z liści. Zalecana uprawa w strefach 4-9.