WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PERUKOWIEC PODOLSKI - Cotinus coggygria


Krzew perukowca podczas kwitnienia Występuje od południowo-wschodniej Europy do Chin i Himalajów. Rośnie w rejonach o suchym, gorącym, kontynentalnym klimacie, na suchych, słonecznych skłonach wśród zarośli innych krzewów, zawsze na glebach wapiennych. Krzew szeroko rozgałęziony i luźno rosnący do wysokości 3-4 m, czasem wyrasta w małe drzewo. Pędy nagie, zawierające sok o ostrym zapachu. Drewno żółtawe.

Perukowiec podolski Liście skrętoległe, opadające na zimę, pojedyncze, całobrzegie, nagie, szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone, od spodu sinozielone, długości 3-8 cm. W jesieni przybierają piękną, żółtą lub czerwono- pomarańczową barwę. Szczególnie jest dekoracyjny w okresie po przekwitnięciu (od lipca do września) kiedy szypułki kwiatów niedorozwiniętych i męskich pokrywają się piórkowatymi, bladopłowymi potem szarymi włoskami i cały owocostan staje się puszysty i przybiera postać peruki. Roślina poligamiczna ( w obrębie tej samej wiechy kwiaty męskie, obupłciowe i niedorozwinięte). Kwiaty drobne, zielonkawożółte, zebrane w duże, luźne, szczytowe wiechy 15-20 cm długości.

Liscie po jesiennym przebarwieniu Kwitnie w końcu maja. Owoce suche pestkowce długości do 4 mm, osadzone na długich szypułkach pośród pierzsto owłosionych rozgałęzień wiechy.Owocostany pozostają na krzewie do końca września, potem w całości opadają i są rozsiewane przez wiatr.Krzew uprawiany w Europie już od XVII w. Często spotykany w starych parkach.

Krzew perukowca w końcu lata

Bardzo wytrzymały na niskie temperatury i na suszę.O bardzo małych wymaganiach pod względem gleby. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, na ciepłych, osłoniętych, słonecznych miejscach.Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych oraz ogrodów przydomowych. Sadzić należy pojedynczo i w luźnych grupach, zawsze na miejscach słonecznych.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz przycinania lub wycinania wczesną wiosną pędów nadmiernie wybujałych i ogołoconych z liści. Zalecana uprawa w strefach 4-9.