WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PARCZELINA TRÓJLISTKOWA - Ptelea trifoliata


Krzew parczeliny trójlistkowej Zrzucający liście, krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do 5 m wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej. Parczelina jest dekoracyjna przez cały rok. Liście ciemnozielone, aromatyczne, złożone z trzech owalnych listków, rozwijają się późno na wiosnę.

parczelina trólistkowa
Kwiaty niepozorne,o miłym goździkowym zapachu,zielonawożółte, zebrane w baldachogrona średnicy 4-8 cm, pojawiają się w czerwcu. Po nich ukazują się pęki owoców pachnących chmielem, które stanowią główny element dekoracyjny.

Krzew parczeliny z owocami

Owocem jest okrągły skrzydlak początkowo jasnozielony, później staje się suchy. Owoce te służyły dawniej w Ameryce Pn. jako namiastka chmielu przy produkcji piwa. Kora liście i kwiaty wydają silny aromatyczny zapach.Parczelina ma skromne wymagania pod względem gleby.


Owoce-okrąłe skrzydlaki
Zaleca się sadzenie jej na glebach świeżych i stanowiskach słonecznych lub półcienistych .Na glebach suchych i jałowych będzie rosła wolniej i osiągnie mniejsze rozmiary. Nadaje się do zadrzewień miejskich, osiedlowych i do większych ogrodów. Jest krzewem miododajnym, cennym dla pszczelarstwa. Jej odporność na niskie temperatury jest duża.W pierwszej połowie wiosny dla zachowania kształtu rośliny, delikatnie ją przycinamy. Zalecana uprawa w strefach 3-9.