WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

PALECZNIK CHIŃSKI - Decaisnea fargesii


Krzew palecznika chińskiego Rośliny mają luźny pokrój i grube, wzniesione, proste pędy, w dolnej części ogołocone z liści. Długie (do 80 cm), nieparzystopierzaste liście składają się z 13-25 listków 6 do 15 cm długości. Listki jajowate, całobrzegie, ostro zakończone, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem niebieskawozielone. Jesienią liście przebarwiają się na żółty kolor, ciekawie kontrastujący z barwą owoców. Kwitnie w czerwcu.

Palecznik chiński
Kwiaty bezpłatkowe, dzwonkowate, zielonkawożółte, zebrane są w długie, groniaste kwiatostany, ukazujące się na końcach pędów bocznych. Palecznik chiński znany jest przede wszystkim ze swych bardzo dekoracyjnych, metaliczno-niebieskich owoców, które pojawiają się na krzewie we wrześniu i październiku.

Kwitnący palecznik chiński
Te mięsiste kiełbaskowate torebki, osiągające długość do 15 cm, są jadalne, ale pozbawione wyraźnego smaku i zawierają dużo czarnych, twardych, nasion. Niebieska skórka owoców jest gorzkawa w smaku, a w uszkodzonych miejscach (zwłaszcza u owoców niedojrzałych) obficie wydziela biały, śluzowaty, lepki sok. Młody krzew jest strzelisty, z czsem zaokrągla się i rozrasta na boki.

Owoce - kiełbaskowate niebieskie torebki z nasionami W swojej ojczyźnie - w Chinach - krzew ten dorasta do 5 m wysokości, w Polsce osiąga 2, 3 m.Do uprawy paleczników najbardziej przydatne są tereny zachodniej i środkowej Polski. Krzewy wymagają żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska a zimą dobrze osłoniętego od mroźnych wiatrów. Toleruje podłoża zarówno kwaśne, jak i zasadowe. Młode rośliny lepiej jest okrywać przed zimą, starsze zimują dość dobrze i tylko wcześnie rozwijające się liście mogą być uszkadzane przez późne przymrozki, a podczas ostrych zim (poniżej -20oC) także pędy. Nadaje się do uprawy w ogrodach i parkach miejskich.Cięcie ogranicza się do usuwania martwych gałęzi. Zalecana uprawa w strefach 6b - 7b.