WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

OŚNIEŻA CZTEROSKRZYDŁA - Halesia carolina


Ulistnienie i widoczne czteroskrzydłe owoce w lecie Wzniesiony krzew lub niewielkie drzewo, osiągające od 3 do 8 m wysokości. Pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Liście długości do 10 cm, podłużne, owalne, piłkowane, z wierzchu gładkie od spodu jaśniejsze i pokryte drobnymi włoskami.Jesienią żółkną i bardzo wcześnie opadają.Kwiaty ośnieży zaliczają się do najbardziej urokliwych na jakie można się natknąć - czystobiałe dzwoneczki zwisające na długich szypułkach, po 2-5 na jednej, w zależności od wieku pędów.

osnieża cteroskrzydła
Rozwijają się przed lub równocześnie z liśćmi w maju. Owoce - czteroskrzydłe (stąd pochodzi druga część nazwy) torebki nasienne - mają ciekawą, egzotyczną budowę i są ozdobą pozbawionej liści rośliny, a opadają w trakcie zimy. Atrakcyjny jest również pień poprzecinany szczelinami i w kolorze różnych odcieni szarości, czerni i brązu.

Kwiaty-śnieżnobiałe dzwoneczki

Lubi ziemię pruchniczną, przepuszczalną, koniecznie o odczynie kwaśnym. Zasadniczo wymaga pełnego nasłonecznienia, lecz dobrze znosi częściowe zacienienie Ośnieża nie toleruje suszy, ani miejsc bardzo podmokłych , zasolenia i zbitej gleby. Tak więc warto uprzednio wyjątkowo starannie przygotować jej stanowisko.

Dojrzałe czteroskrzydłe owoce w okresie bezlistnym
W polskim klimacie powinna zadomowić się bez trudu, jako że znosi mrozy notowane w naszej strefie klimatycznej. Zalecana uprawa w strefach 5-8. Po posadzeniu na pierwszą zimę należy sadzonkę przykryć igliwiem świerkowym lub sosnowym. Amerykańscy botanicy, zastanawiając się nad małą popularnością ośnieży jako rośliny ozdobnej żartują, że jest ona może zbyt wykwintna, by stać się masowo uprawianą.Nie wymaga regularnrgo cięcia, oprócz przycinania pod koniec wiosny, zaraz po przekwitnięciu kwiatów, zbyt długich pędow.