WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

OLIWNIK WĄSKOLISTNY - Elaeagnus angustifolia


Krzew oliwnika wąskolistnego Oliwnik wąskolistny jest wysokim krzewem lub małym drzewem dorastającym do 8 metrów wysokości. Występuje w Azji Mniejszej, Azji Zachodniej i Środkowej po Himalaje.Uprawiany jest również w Europie Zachodniej i Anglii.

oliwnik wąskolistny Liście skrętoległe, lancetowate, do 5 cm długości, srebrzystoszare do 10 cm długości, opadające na zimę. Kwiaty bezpłatkowe, promieniste, rurkowate, silnie i przyjemnie pachnące, wewnątrz żółte, z zewnątrz srebrzystoszare, osadzone po 2-3 w kątach liści. Kwitnie w połowie czerwca. Jest rośliną miododajną. Owocem jest jadalny, suchy i mączysty pestkowiec, bardzo długo utrzymujący się na gałązkach. Zaczyna owocować już 4-6 roku życia.Odznacza się dużą wytrzymałością na suszę, niskie temperatury, zanieczyszczenie atmosfery i zasolenie gleby. Mało wymagający w stosunku do gleby.

Lancetowate liście oliwnika wąskolistnego Dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych, nawet kamienistych i żwirowatych. Wzbogaca glebę w azot, wchodząc w współżycie z bakteriami glebowymi. Jest krzewem wybitnie światłolubnym i wymaga pełnego słońca. Jest bardzo wytrzymały na wysokie temperatury powietrza i niską zawartość pary wodnej w powietrzu (roślina obszarów stepowych i pustynnych).

Oliwnik wąskolistny podczas kwitnienia

Ze względu na ładny pokrój, srebrzyste ulistnienie i pachnące kwiaty, znajduje zastosowanie w parkach i ogrodach. Dobrze znosi przycinanie i można go stosować na żywopłoty. Posadzony rzędowo tworzy zwarte, wysokie szpalery, nadaje się więc także do zadrzewień przydrożnych. Drzewiaste formy oliwnika wąskolistnego są często wywracane lub łamane przez wiatry.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz usuwania wiosnš pędów nadmiernie wybujałych i zbędnych.Zalecane strefy uprawy 2-7.