WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

OCZAR OMSZONY (MIĘKKOWŁOSY) - Hamamelis mollis


Oczar miękkowłosy podczas kwitnienia Jest to najcenniejszy gatunek oczaru, z najbardziej okazałymi dwubarwnymi pachnącymi kwiatami. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna i wschodnia Azja. Dorasta nawet do 5 m wysokości. Gałęzie wzniesione, odchodzą od ziemi ukośnie.Różne części rośliny są gęsto omszone. Liście skrętoległe, zielone, opadające na zimę, przebarwiają się jesienią na kolor cytrynowożółty.Pędy, pąki i liście są gęsto, miękkoowłosione.

oczar miękkowłosy Kwitnie o niezwykłej porze od lutego do marca. Kwiaty liczne, pachnące, złocistożółte u nasady czerwonawe. Płatki korony bardzo wąskie długości 2-3 cm i są dość sztywne. Wprzeciwieństwie do innych gatunków, nieposkręcane ani nieugięte. Oryginalny, dekoracyjny, w naszych warunkach najwcześniej zakwitający krzew. Owoce beczułkowate torebki, około 1,5 cm długości, gęsto owłosione. Niemcy nazywają je orzechami czarnoksięskimi, zaś Anglicy leszczyną czarownicy.

Oczar miękkowłosy po jesiennym przebarwieniu liści
Krzew wymaga żyznej, próchnicznej i bezwapiennej gleby. Gleby mniej żyzne należy użyźnić przez dodanie do nich torfu ogrodniczego. Stanowisko powinno być suche, słoneczne i lekko osłonięte od wiatrów. W młodości należy chronić przed dużymi mrozami, starsze drzewa są całkowicie odporne. Uprawa polecana w strefach 6a-7b.Nie wymaga regularnego cięcia, poza usuwaniem zaraz po przekwitnięciu kwiatów, zaatakowanych chorobą pędów.Ponadto pod koniec zimy lub wczesną wiosną usuwamy nadmiernie wybujałe, krzyżujące się i zagęszczające pędy.