WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH GOSPODARSTWA FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

OCHRONA PRZED MROZEM

Wiele roślin mniej odpornych na mróz, wymaga zabezpieczenia na okres zimowy przed wpływem niskich temperatur i wysuszających mrożnych wiatrów. Często będziemy musieli zabezpieczyć również glebę wokół rosliny przed zamarznięciem. Tylko wtedy ich uprawa u nas będzie możliwa. Sposobów zabezpieczenia jest wiele. Wybranie najodpowiedniejszego, zależne jest od gatunku rośliny i jej wymagań. Zabezpieczenia roślin dokonujemy jesienią po pierwszych przymrozkach, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta, natomiast usuwamy je po rozmarznieciu gleby kiedy już silniejsze przymrozki ustąpią. Do tego celu używamy materiałów dostępnych we wszystkich dobrych sklepach ogrodniczych. Są to zazwyczaj różnego typu agrowłókniny, maty ze słomy, maty z bambusa, różnego rodzaju cieniówki itp. Oraz materiały pochodzenia naturalnego takie jak słoma, kora, różnego rodzaju ściółki,trociny itd.

KRZEWY O LIŚCIACH OPADAJĄCYCH NA ZIMĘ I MŁODE DRZEWKA

Młode krzewy wysoko wyrastające, które tracą liście na zimę i młode drzewka, są mniej odporne i szczególnie w młodym wieku wymagają całkowitego okrycia na zimę. Możemy dokonać tego owijając całą roślinę, razem z wbitym przed ich posadzeniem palikiem drewnianym, grubo słomą, matą ze slomy lub agrowłókniny. Całość obwiązyjemy sznurkiem a u dołu usypujemy kopczyk z ziemi. W rejonach bardziej zimnych kopczyki dodatkowo okrywamy słomą, gałązkami igliwia itp. Starsze krzewy i drzewka (trzy-czteroletnie) są bardziej odporne a okrycie całych roślin staje się trudne. Wskazane jest jednak okrycie nasady krzewu, do wysokości 30 cm. Do tego celu używamy korę, trociny, ściólkę z liści lub ostatecznie ziemię. W przypadku przemarznięcia w surowe zimy górnej części krzewu, ze śpiących oczek u nasady wybiją nowe pędy i odbudują krzew.

KRZEWY ZIMOZIELONE LIŚCIASTE I WRAŻLIWE IGLASTE

Krzewy zimozielone zarówno liściaste jak i te wrażliwe iglaste, wymagają przede wszystkim w młodym wieku zabezpieczenia przed mroźnymi wysuszającymi wiatrami oraz słońcem. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia bryły korzeniowej, gdyż roślina nie będzie mogła pobrać wody. Rośliny zimozielone nie kończą wegetacji przed nadejściem zimy a jedynie ją zwalniają. Również podczas zimy potrzebują sporo wody. Jeśli roślina rośnie w pełnym słońcu i nie jest posadzona w miejscu osłonietym od wiatrów, to z braku wody w czasie zimy może ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Dlatego już po posadzeniu powinno się wokól rośliny ziemię przykryć 10-15 cm warstwą kompostu korowego lub ściólki a przed nadejściem zimy dodatkowo zabezpieczyć podłoże słomą, gałązkami igliwia, itp. Do osłony przed słońcem i wiatrem możemy użyć gałązek drzew iglastych, agrowłokniny, tkaniny cieniówkowej, itd.