WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

OBIELA WIELOKWIATOWA - Exochorda racemosa


Kwitący krzew obieli wielokwiatowej Obiela wielkokwiatowa pochodzi z Azji Środkowej i Wschodniej. Tworzy krzewy o szerokim i rozłożystym pokroju, dorastające u nas do wysokości 3 m. Pędy wzniesione, brunatno zabarwione, nagie z przetchlinkami. Liście odwrotniejajowate lub eliptyczne, do 8 cm długości, całobrzegie lub tylko powyżej połowy nieco karbowane, przypominające kształtem liście świdośliwy.

obiela wielokwiatowa
Najbardziej dekoracyjne są u obieli liczne białe kwiaty, duże do 4 cm średnicy, na długich szypułkach, zebrane w grona po 6-16 sztuk.Pojawiają się w drugiej połowie maja i przypominają kwiaty jabłoni lub pigwy. Owocem są pięciograniaste zdrewniałe torebki, bardzo oryginalnie prezentujące się na krzewie, które po dojrzeniu pękają uwalniając oskrzydlone nasiona.

owoce obieli wielokwiatowej
Obiela dobrze rosnie na zasobnych i umiarkowanie wilgotnych glebach oraz słonecznych stanowiskach. W Polsce zachodniej i centralnej zimują dobrze i tylko podczas surowych zim mogą zostać uszkodzone pąki kwiatowe lub zeszłoroczne przyrosty (strefa 6b, 7a, 7b).Młode krzewy należy nisko przyciąć w celu wytworzenia formy nisko krzewiastej.Przycinanie starych pędów po kwitnieniu wzmaga żywotność i kwitnienie roślin.