WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

MYDLENIEC WIECHOWATY - Koelreuteria paniculata


Kwitnący krzew mydleńca wiechowatego Mydleniec wiechowaty,(roztrzeplin wiechowaty) w swojej ojczyźnie w Chinach jest drzewem dorastającym do 18 m, u nas ma pokrój krzewu lub małego drzewka o wysokości do 8 m. W młodości korona jest wąska i luźna, w starszym wieku parasolowata.

mydleniec wiechowaty Pędy w pierwszym roku delikatnie omszone, dwuletnie nagie i brązowe. Kora jest spękana podłużnie i tafelkowato. Liście dekoracyjne, długości 30-40 cm, nieparzystopierzaste, jesienią żółte i pomarańczowe.

Duże dekoracyjne liście długości do 40 centymetrów
Kwiaty złotożółte wiechy, długości do 40 cm i szerokości 25 cm, pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Owocem jest rozdęta trzykomorowa torebka, która po dojrzeniu pęka. Nasiona czarne wielkości grochu. Kwiaty dawniej miały zastosowanie w medycynie chińskiej.

Żółty krzew od zawiązanych owoców Z liści i gałązek produkowano czarny barwnik.Wymaga żyznej, świeżej i przepuszczalnej gleby. Może również rosnąć na glebach zasobnych w wapń. Należy go sadzić na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru ze wschodu i północy. Polecana uprawa w strefach 6-9.

Owoce-trzykomorowe torebki z nasionami
Młode rośliny należy przesadzać z bryłą ziemi, ponieważ przesadzanie z gołym korzeniem znosi z trudem. Młode rośliny należy na zimę okrywać, starsze drzewa są bardziej odporne na niskie temperatury.Nie wymaga cięcia.Stare obumierajšce gałęzie usuwamy pod koniec zimy.