WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

MORWA CZARNA - Morus nigra


Młode owocujące drzewo morwy czarnej. Drzewo osiągające wysokość 10 -15 m, o rozłożystej, gęstej, kulistej koronie. Pień prosty, okazały, często rozgałęzia się na kilka mocnych konarów. Kora brązowa, bruzdkowana i szorstka. Liście ułożone skrętolegle, osadzone na krótkich ogonkach, owalne, ostro zakończone, u nasady blaszki sercowato wcięte.

Moszenki po¶rednie Brzeg mają grubo piłkowany. Gatunek jednopienny. Kwiaty męskie składają się z czterech płatków i czterech pręcików, zebrane są we wzniesione kotki. Kwiaty żeńskie zebrane w krótkoszypułowych główkach o zalążniach z dwoma słupkami. Kwitnie w maju lub czerwcu.

Dojrzałe ,czarne owoce morwy czarnej Jadalne owoce zebrane w czarne owocostany orzeszkowe są kuliste lub owalne, długości do 2 ,5 cm, bardzo soczyste o słodko-kwaśnym smaku. Dojrzewają w sierpniu, Wykorzystywane są do wyrobu marmolady, syropu i alkoholi. Zawierają cukier inwertowany i trzcinowy, witaminę C i barwnik służący do barwienia przetworów.

 Liście osadzone na krótkich ogonkach, owalne, ostro zakończone, u nasady blaszki sercowato wcięte.


Wymaga gleby lekkiej, piaszczystej. Na glebach żyznych przyrost pędów trwa do późnej jesieni, co powoduje zimą przemarzanie niezdrewniałych jeszcze łodyg. Nie należy morwy sadzić w miejscach gdzie poziom wody gruntowej jest wysoki. Młode rośliny podczas zimy należy osłaniać.Nie wymaga cięcia, gdy jest to konieczne usuwamy krzyżujące się i martwe gałęzie.