WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

MIŁORZAB CHIŃSKI - Ginkgo biloba


Krzew miłorząbu chińskiego Miłorząb to najstarszy żyjący gatunek drzewa na świecie. Uważany jest za najstarszą skamielinę żyjącą na ziemi. Podobno stanowi część pokrywy roślinnej ziemi od ponad 200 milionów lat. Pojedyncze okazy mogą dożyć do 2000 lat i osiągnąć wysokość 35 m.

miłorząb chiński Średnica pnia bardzo starych drzew rosnących w Japonii dochodzi do 5 m .Drzewo o prostym pniu pokrytym u starszych egzemplarzy dość głęboko spękana korowiną. Korona regularna,luźno ugałęziona, w młodości stożkowata, wąska, z wiekiem coraz szersza, cylindryczna, czasem szeroko rozpostarta. Gałęzie osadzone na pniu pod kątem prostym lub zbliżonym do prostego.

Owoce miłorząbu chińskiego Liście przebarwiające się jesienią na cytrynowożółty kolor, wachlarzowate na długich ogonkach z unerwieniem widlastym, opadające na zimę.Rośliny dwupienne, wiatropylne. Kwiaty męskie - bazie wyrastające z kątów liści, kwiaty żeńskie - zalążki na długich szypułkach wyrastające z kątów liści krótkopędów. Kwitnie V-VI. Nasiona elipsoidalne, długości 2-3 cm, po dojrzeniu żółtawozielone, podobne do niewielkiej śliwki, osadzone na długich szypułkach, dojrzewają w październiku, opadają w listopadzie.

Jesienne przebarwienie liści Od niepamiętnych czasów powszechnie uprawiany w Chinach, w Korei i w Japonii, często sadzony przy świątyniach i w parkach, w Japonii także przy drogach.W naszych warunkach klimatycznych nie przemarza nawet podczas surowych zim. Zalecana uprawa w strefach 4-9. Rośnie wolno, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Po 10 latach ma zazwyczaj 3 metry wysokości. Wymaga żyznych, głębokich, przepuszczalnych gleb i pełnego oświetlenia. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i trudne warunki panujące w miastach. Miłorząb jest bardzo dekoracyjnym i bardzo oryginalnym drzewem, które powinno u nas znaleźć szersze niż dotychczas zastosowanie. Sadzić należy pojedynczo na dużych powierzchniach trawników, przy reprezentacyjnych budynkach, bramach i wjazdach. Ze względu na powolny wzrost i oryginalne liście roślina nadaje się do ogrodów przydomowych.Cięcie poza formującym drzewko nie jest konieczne.