WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

METASEKWOJA CHIŃSKA
Metasequoia glyptostroboides


Metasekwoja chińska Odkryta dopiero w 1941 r w Chinach. Do tamtej pory uważana była za wymarłą. Znana była tylko ze skamielin i szczątków kopalnych. Jest to szybko rosnące drzewo, zrzucające igły na zimę, osiągające w swojej ojczyźnie 50 m wysokości. W Polsce dorasta do wysokości około 30 m. Dość ażurowa i regularna, stożkowata korona, zmienia kształt w zależności od stanowiska: na glebach wilgotnych jest wąska, na bardziej suchych szeroka do kopulastej.

metasekwoja chińska Igły na długopędach ustawione skrętolegle, na krótkopędach, które odpadają na zimę razem z nimi - grzebieniasto. Są płaskie, miękkie, delikatne, długości do 3-4 cm, jasnozielone, jesienią przebarwiające się na żółto i czerwonobrązowo. Metasekwoje kwitną w maju (w Polsce tylko nieliczne drzewa, a zawiązywane przez nie nasiona są w większości przypadków płonne jesli kiełkują, to w małym procencie). Kwiaty męskie zebrane są w wiechowate lub kłosowate, zwisające kwiatostany. Kwiaty żeńskie w formie małych, okrągłych szyszek o długości 2-2,5 cm, z 20-30 parami tarczkowatych łusek ułożonych naprzeciwlegle, zwisają na dość długich szypułkach. Dojrzewają w pierwszym roku, wysypują nasiona i opadają. Nasiona są drobne-mają około 2 mm długości obustronnie oskrzydlone, ułożone po 5-9 sztuk na łusce nasiennej.

Igliwie metasekwoi chińskiej po jesiennym przebarwieniu Lubi gleby żyzne, głębokie, przepuszczalne, świeże do wilgotnych, mogą być nawet okresowo zalewane. Nie lubi podłoży suchych i jałowych. Jest rośliną światłolubną, odporną na zanieczyszczenie powietrza. W młodości nie jest całkowicie odporna na mrozy. Przez pierwsze dwa lub trzy lata po posadzeniu, wymaga zabezpieczenia na zimę. Dopiero w trzecim, a najlepiej w czwartym roku można całkowicie zrezygnować z okrywania roślin jesienią. Okrycie na wiosnę można zdjąć dopiero wtedy, kiedy minie grożba przymrozków. Mrozoodporność nabywa z wiekiem. Zalecana uprawa w strefach 4-8. Rośnie bardzo szybko. Efektownie prezentuje się pojedynczo w eksponowanych miejscach ogrodu. Nadaje się też na szpalery i formowane żywopłoty. Bardzo dobrze wygląda nad wodą.