WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

MAHONIA POSPOLITA - Mhonia aquifolium


Kwitnacy krzew mahoni pospolitej Krzew zimozielony wysokości do 1 metra, o sztywnych, wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach. Liście blaszkowate, błyszczące, pierzaste, 5-9 listkowe. Listki siedzące, jajowate, u nasady zaokrąglone, odlegle kolczasto ząbkowane, pod spodem matowe. Jesienią i w zimie liście przebarwiają się na kolor brunatnoczerwony. Kwiaty żółte, w gęstych, szczytowych gronach wyrastających na wierzchołkach zeszłorocznych pędów.

Ketmia syryjska Kwitnie w końcu kwietnia i maja. Owoce granatowoczarne, średnicy 6-8 mm, pokryte jasnoniebieskim nalotem, dojrzewają we wrześniu. Są chętnie zjadane przez ptaki. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Wytrzymała na mróz. W naszych warunkach klimatycznych krzewy przemarzają tylko podczas surowych zim, zwłaszcza bezśnieżnych. Szybko regenerują straty, dzięki zdolności wydawania pędów odroślowych.

Żółte kwiaty mahoni pospolitej Odznacza się niewielkimi wymaganiami glebowymi. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych i gliniasto-piaszczystych, lecz próchnicznych i dostatecznie wilgotnych. Znosi silne ocienienie. Rośnie również w miejscach nasłonecznionych, lecz tu częściej przemarza. Rośliny zimozielone nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają bardzo tempo wzrostu. Mahonia zatem powinna być sadzona w miejscach zacisznych, a w czasie zimy osłaniana przed wiatrem i słońcem.Wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory, torfu lub liści. Zabezpieczymy w ten sposób bryłę korzeniową przed całkowitym zamarznięciem.

Granatowo-czarne owoce mahoni Kiedy korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi, liście lub igły, a nawet całe gałęzie powoli schną. Szczególnie niebezpieczne są silne, mroźne wiatry, które bardzo osuszają atmosferę wokół rośliny oraz wczesnowiosenne słońce, które w dzień ogrzewa pędy i pobudza je do intensywniejszego wzrostu (gdy noce w dalszym ciągu są mroźne). Nie zaszkodzi też podlewanie, jeśli tylko rozmarzła ziemia - zwłaszcza jeśli jesień była sucha. Starsze krzewy 3-6 letnie źle znoszą przesadzanie i powinny być sadzone z bryłą korzeniową. W parkach i ogrodach krzew ten stosuje się na niskie, nie cięte szpalery oraz jako roślinę okrywową w miejscach cienistych. Gałązki i liście mahonii są powszechnie używane na wieńce i wiązanki pogrzebowe.Nie wymaga regularnego cięcia.Jeżeli chcemy aby krzewy co roku kwitły i owocowały, skracamy wiosną jedynie zbyt długie pędy i w razie potrzeby usuwamy odrosty korzeniowe.Możliwa uprawa w strefach 6-7.