WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

LIPA SZEROKOLISTNA - Tilia platyphyllos


Drzewo lipy szerokolistnej Wysokie rozłożyste drzewo liściaste. Występuje w środkowej i południowej Europie. W Polsce dorasta do 40 m wysokości a obwód pnia osiąga kilka metrów. Kora ciemna. Korona gęsta, szeroka najczęściej stożkowata. Młode pędy owłosione.

lipa szerokolistna Liście długie do 12 cm, u szczytu zaostrzone, u nasady sercowate, zielone i miekko owłosione. Blaszki ostro piłkowane. Jesienią przybierają złotożółty kolor. Kwiaty intensywnie pachnące, duże, żółtawe. Kwitnie najwcześniej ze wszystkich lip, zwykle w połowie czerwca. Owocem jest skórzasty, okrągły orzeszek (średnica do 1 cm), o twardej łupinie z wyraźnie żeberkowaną powierzchnią, dojrzewający we wrześniu. Orzeszki osadzone są na krótkim ogonku z języczkowatą podstawką, która służy jako organ lotny.

Kwiaty lipy szeroklistnej Stare okazy występujące w stanie naturalnym mają zwykle po kilka potężnych pni, zrośniętych u nasady, i często górują nad innymi drzewami w lesie.Ta odmiana najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych do umiarkowanie suchych. Wymaga stanowisk słonecznych, może też rosnąć w częściowym ocienieniu. Bardzo odporna na mrozy, wrażliwa na zasolenie gleby. Zalecana uprawa w strefach 2-6.Lipa szerokolistna to drzewo dekoracyjne, doskonale nadające się do sadzenia w parkach, przy drogach i do wszelkich zadrzawień krajobrazowych, miejskich i wiejskich. Jest to cenne drzewo miododajne. Rośnie szybko, jest długowieczna i osiąga potężne rozmiary. Może żyć 500-800 lat.