WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

LIPA DROBNOLISTNA - Tilia cordata


Drzewo lipy drobnolistnej wiosną Drzewo wysokie do 35 metrów o bardzo regularnej, zmiennej, gęstej, szerokojajowatej lub prawie kulistej koronie. Pędy cienkie, nagie, oliwkowobrązowe lub zaczerwienione, błyszczące. Pączki zwykle czerwonobrązowe i nagie.

lipa drobnolistna Liście długości 3-6 cm, u nasady sercowate, drobno piłkowane, nagie, z wierzchu ciemnozielone, matowe lub nieznacznie połyskujące, od spodu sinozielone z rudawymi kępkami włosków w kątach nerwów. Jesienią przebarwia się na żółty kolor. Kwiaty drobne, żółtawobiałe, bardzo silnie pachnące, w wielokwiatowych (5-11), wyprostowanych lub nieco zwisających kwiatostanach. Kwitnie na początku lipca. Owoce drobne, średnicy do 6 mm, o cienkiej łupinie i ze słabo zaznaczonym żeberkowaniem, nagie lub słabo owłosione.

Obfitość kwiatów lipy drobnolistnej Odznacza się małymi wymaganiami glebowymi. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i nie za suchych. Bardzo odporna na mrozy, wrażliwa na zasolenie gleby. Zalecana uprawa w strefach 3-7. Wymaga stanowisk słonecznych, może też rosnąć w częściowym ocienieniu. Lipa drobnolistna to drzewo dekoracyjne, doskonale nadające się do sadzenia w parkach, przy drogach i do wszelkich zadrzawień krajobrazowych, miejskich i wiejskich.

Drobne owoce-orzeszki z nasionami lipy drobnolistnej W młodości rośnie wolno, jest jednak długowieczna i osiąga potężne rozmiary. Żyje do kilkuset lat. Lipa drobnolistna należy do najcenniejszych drzew miododajnych, lecz nektarowanie silnie uzależnione jest od panujących w czasie kwitnienia warunków atmosferycznych. Ma to miejsce tylko przy wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza. Obfite pożytki pszczelarskie były jedną z przyczyn powszechnego sadzenia lipy drobnolistnej po wsiach i przy dworskich parkach oraz przy drogach.