WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

LILAK WĘGIERSKI - Syringa josikaea


Gęste wiechy kwiatów lilaka węgierskiego Występuje w południowej Europie w górach do wysokości 750 m n.p.m., na kamienistych, słonecznych stokach. Krzew o zwartym pokroju i prostych pędach, pokrytych dużymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Kwiatostan lilaka węgierskiego
Dorasta do około 3 - 4 m wysokości. Kwiaty ciemnofioletowe, silnie pachnące, zebrane w gęste, wąskie, wyprostowane wiechy do 20 cm długości. Kwitnie bardzo obficie i corocznie w pierwszej połowie czerwca. Liście eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, na dolnej stronie sine i lekko owłosione na nerwach.

Kwiatostan lilaka węgierskiegoNiezbyt wymagający co do gleby. Dostosowuje się łatwo do warunków glebowych. Toleruje wszystkie, dość wilgotne, ogrodowe gleby i słoneczne, bądź półcieniste stanowiska. W słonecznym miejscu obficiej kwitnie i intensywniej pachnie. Polecany do nasadzeń pojedynczych i grupowych. Nadaje się na nieformowane żywopłoty i szpalery.Po przekwitnięciu ścinamy ostrym sekatorem wszystkie kwiatostany, gdyż kosztem zawiązywania się nasion zmniejsza się w nastepnym roku ilość kwiatów.Zimą wycinamy słabe i krzyżujące się gałęzie. Formy prowadzone krzewiasto są bardziej ozdobne. W tym celu po posadzeniu, celem uzyskania formy krzewiastej należy sadzonkę przyciąć.