WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

KŁOKOCZKA POŁUDNIOWA - Staphylea pinnata


Krzew kłokoczki południowej Należy do nielicznych krajowych krzewów ozdobnych z kwiatów i oryginalnych owoców. Występuje w strefie umiarkowanej Eurazji i Ameryki Pn. Kłokoczka jest krzewem o wysokości do 4 metrów. Niekiedy rośnie w kształcie drzewka. Pędy są dość sztywne i wzniesione, czasami nieco pogięte, w młodości są owłosione.

kłokoczka południowa Liście kłokoczki mają do 9 cm długości, są długoogonkowe, nieparzystopierzasto złożone z pięciu -siedmiu listków o brzegach piłkowanych, opadające na zimę. Górna strona listka jest intensywnie zielona, a spodnia szaro-niebieskawo-zielona. Kwiaty białe do 1 cm długości, pachnące, miododajne, zebrane w zwisające grona do 12 cm długości, pojawiają się w lipcu. Owocem kłokoczki jest charakterystycznie rozdęta, pęcherzykowata i skórzasta torebka o dwóch, czasami trzech komorach, długości do 5 cm.

Zwisające grona pachnących, miododajnych kwiatów kłokoczki Kształt torebki jest najczęściej kulisty, niekiedy sercowaty. Ściany torebki pergaminowate, początkowo jasnozielone, potem (sierpień-wrzesień) przebarwiają się na kolor brunatny, słomkowożółty lub pomarańczowy. W torebce znajduje się kilka twardych, lśniących nasion, wielkości pestki czereśni. Polska nazwa kłokoczki ma związek z językiem prasłowiańskim. Wywodzi się ona zapewne od charakterystycznego klekotu nasion w skórzastych torebkach, wywoływanego przez podmuchy wiatru. Kłokoczka południowa znajduje się pod całkowitą ochroną gatunkową.

Rozdęte, pęcherzykowate torebki, to owoce kłokoczki południowej Jest to krzew związany z wieloma polskimi zwyczajami ludowymi, gdyż wierzono, że odpędza złe duchy. Z jego nasion robiono różańce. Tolerancyjny w stosunku do gleby i światła, ale wymaga ciepłego stanowiska.Najlepiej jednak rośnie na glebach świeżych, żyznych i na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wytrzymały na susze i dość wytrzymały na mróz.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz wycinania wiosną martwych pędów i sporadycznego wycinania po przekwitnięciu, zbyt długich pędów.Zalecana uprawa w strefach 5-7. Krzew miododajny.