WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

KIELICHOWIEC WONNY - Calycanthus floridus


Brunatnoczerwone kwiaty i ciemnozielone liście kielichowca wonnego Kielichowiec wonny pochodzi ze wschodu Stanów Zjednoczonych, gdzie między Wirginią a Florydą jest bardzo rozpowszechniony. Jest to rozłożysty krzew o powyginanych gałęziach, dorastający do wysokości 3 metrów.

kielichowiec wonny Liście jajowate lub eliptyczne, ciemnozielone, omszone od spodu, pachnące, długości do 15 cm. Jesienią przebarwiają się na złocisty kolor. Pędy i korzenie również wydzielają aromatyczne olejki eteryczne. Kwitnie około miesiąca, na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty około 5 cm średnicy, są pachnące, brunatnoczerwone lub wręcz brązowe, przypominające zapachem truskawki.

Liście jesienią po przebarwieniu sie na złocisty kolor W swojej ojczyźnie z racji zapachu kwiatów często nazywany jest krzewem truskawkowym. Kwiat jest obupłciowy i wszystkie jego części są ułożone spiralnie na dnie kwiatowym. Okwiat pojedynczy składa się z wielu pojedynczych listków. Owocem jest nibytorebka o kształcie eliptycznie wydłużonym, zawierająca wydłużone brązowe nasiona-niełupki, długości 6-7 mm. Nasiona zawierają trujący alkaloid kalikantynę, a liście kwas pruski.

Owoce - nibytorebki, zawierające brązowe nasiona Kielichowiec wonny może rosnąć na przeciętnej ogrodowej glebie odpowiednio żyznej, przepuszczalnej, i umiarkowanie wilgotnej. Wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego. Odporny na wszelkie choroby i szkodniki. Odporność na mróz jest dość duża. Wytrzymuje do temperatury - 26°C. W surowe zimy w Polsce centralnej i wschodniej może przemarzać. Zalecana uprawa w strefach klimatycznych 6b-7b. W celu zachowania zwartego charakteru i odpowiedniego kształtu, należy przyciąć krzew wiosną pozostawiając jak najwięcej młodych zdrowych pędów.Zasługuje na sadzenie w honorowych miejscach: przy drzwiach wejściowych, wokół tarasu, wszędzie tam, gdzie można się będzie rozkoszować zapachem jego kwiatów.