WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

KETMIA SYRYJSKA - Hibiskus syriacus


Krzew ketmi syryjskiej Ketmia syryjska - zwana też ślazowcem - nie pochodzi z Syrii, lecz z Chin i Indii. W warunkach naturalnych roślina ta jest dużym krzewem lub niewysokim drzewem, osiągającym 4-6 m wysokości (w Polsce dorasta do 2-3 m). Żywozielone, w większości trójklapowe liście o ząbkowanych brzegach rozwijają się późną wiosną. Do tego momentu roślina wygląda jak przemarznięta. Ketmię syryjską sadzi się przede wszystkim dla jej pięknych, dużych (6-10 cm średnicy) kwiatów. Hodowcy otrzymali bardzo wiele odmian ketmii syryjskiej o kwiatach w różnych kolorach; największe wrażenie robią te o błękitnofioletowych płatkach korony. Dużą popularnością cieszą się również odmiany białe, karminowe oraz dwubarwne z ciemnym oczkiem u nasady płatków. Bywają też ketmie o kwiatach półpełnych lub pełnych.

Ketmia syryjska W naszym klimacie okres kwitnienia ketmii syryjskiej rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do września, kiedy większość krzewów już zdobią owoce. Kwiaty, wyrastające pojedynczo w kątach liści, pojawiają się wyłącznie na jednorocznych pędach. Z zapylonych kwiatów powstają owoce zwane torebkami. Dojrzałe torebki łatwo się otwierają i wówczas wysypują się z nich liczne nasiona. Ketmia najlepiej wygląda posadzona w grupie na tle dobrze utrzymanego trawnika, w towarzystwie kwitnących w tym samym czasie budlei, hortensji i wrzosów. Niezwykle dekoracyjny jest żywopłot z kilku odmian o różnokolorowych kwiatach.

Kwiat ketmi syryjskiej Ketmia syryjska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, nie toleruje jednak stanowisk podmokłych (chyba że zastosujemy drenaż). Jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta i sucha, przed posadzeniem ketmii trzeba koniecznie zmieszać ją z torfem, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem. Dla ketmii syryjskiej najlepsze są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W cieniu roślina ta słabo kwitnie. Regularnie podlewana i nawożona ketmia syryjska obficie kwitnie.

Ketmia w formie szpaleru Bardzo ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek.Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe a korona staje się bardziej gesta.Przy okazji usuwamy również pędy przemarznięte. Jeżeli zależy nam na tym, aby kwiaty były duże, na każdej gałązce zostawiamy 2-3 pąki, a resztę usuwamy. Nie przycinana ketmia ma bardziej naturalny pokrój, ale słabiej kwitnie. Młode (2-3-letnie) rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze. Jesienią warto je okryć suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub słomą. Wiosenny przymrozek również może uszkodzić delikatne, późno rozwijające się pąki.