WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

KATALPA WIELKOKWIATOWA (SURMIA)
Catalpa speciosa


Drzewo katalpy wielkokwiatowej Katalpa wielkokwiatowa (surmia) występuje w Ameryce Północnej, południowych Chinach i w Tybecie. Jest to rozłożyste drzewo dorastające do 20 metrów wysokości, o wyglądzie egzotycznym i dużej dekoracyjności.

surmia żółtokwiatowa
Duże liście jajowato wydłużone, do 30 cm długości, ustawione okółkowo po 2( czasem po 3) nakrzyżległe. Kwiaty, białe, średnicy około 6 cm, zebrane w wiechy do 15 cm długości. Bardzo oryginalne, pachnące, storczykowate i nektarodajne.Kwitnie w czerwcu.

Zebrane w wiechy kwiaty katalpy wielkokwiatowej Owoce wąskie wydłużone łuszczyny 20-45 cm długości, zawierające liczne nasiona z dwoma skrzydełkami.Cenne drzewo dla pszczelarstwa. W kątach nerwów liściowych znajdują się zielone lub czerwonobrązowe czynne nektarniki pozakwiatowe, odwiedzane przez pszczoły

Storczykowate kwiaty katalpy wielkokwiatowej
Katalpa wielkokwiatowa (surmia) nie wymaga zbyt żyznej, ale nieco wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Suche gleby wpływają niekorzystnie na wzrost i rozwój tego gatunku. Rozwija się późno, przez co mniej cierpi od późnych przymrozków. Młode drzewa najlepiej przesadzać na wiosnę z bryłą ziemi.

Liście po jesiennym przebarwieniu
Korzenie grube, mięsiste łatwo ulegają uszkodzeniu. Sadzić można pojedynczo lub w grupach na miejscach eksponowanych. Wykazuje dużą odporność na warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Gatunek u nas mało rozpowszechniony, ale odporny na mrozy.Nie wymaga cięcia.Przycinamy, gdy gałęzie łamią się pod ciężarem liści.Nie wymaga cięcia. Zalecana uprawa w strefach 6b-8b.